
Planując budowę domu, warto przyszłościowo pomyśleć o jego późniejszym utrzymaniu. Obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie – kosztów związanych z użytkowaniem wszelkich sprzętów w domu, jest celem każdego przedsiębiorczego inwestora. Współczesne budownictwo dąży do realizacji domów energooszczędnych, czyli takich które są zaprojektowane w sposób umożliwiający ograniczenie do minimum, zużycia energii. Choć budowa domu energooszczędnego może być droższa niż realizacja klasycznego obiektu mieszkalnego, to przeprowadzając proste kalkulacje w rozliczeniu długofalowym, możemy być pewni o wiele niższych kosztów ogrzewania i zużycia energii przez dom pasywny. Jednym z rozwiązań w budowie domu niskoemisyjnego jest zastosowanie rekuperacji. Co daje rekuperacja w domu? Wyjaśniamy.
Spis treści:
We wpisie dowiesz się, co to jest rekuperacja oraz jakie najważniejsze korzyści płyną z zastosowania rekuperacji w swoim domu.
Jeżeli zastanawiasz się pomiędzy systemem wentylacji ekonomicznym, a sprzyjającym środowisku naturalnemu, powinieneś bliżej przyjrzeć się rekuperacji. Przy budowie domu niskoemisyjnego, ekologicznego ze stałym dostępem świeżego powietrza, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wentylacji z rekuperacją. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej polegającej na odzysku ciepła, za pomocą wymiennika ciepła. Mówiąc prościej, działanie rekuperatora polega na dostarczaniu energii z jednego źródła do innego. Wentylacja z użyciem rekuperatora będzie ogrzewać powietrze dostarczane do budynku z zewnątrz, za pomocą ciepłego powietrza, równocześnie przekazywanego na zewnątrz budynku. Tradycyjna wentylacja wykorzystuje grawitacje do funkcjonowania i pomimo że jest to popularne rozwiązanie, ma ono wiele wad. Przede wszystkim jest to utrata temperatury w pomieszczeniach, co prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania. Inną wada jest brak świeżego powietrza w pomieszczeniach, spowodowany brakiem odprowadzenia wilgoci z powietrza. Rekuperacja to przede wszystkim odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego wewnątrz domu powietrza i wykorzystywanie go do ponownego ogrzania pomieszczeń. Dzięki temu w domu zawsze utrzymana zostaje stała temperatura oraz stały dopływ świeżego powietrza.
Rekuperacja to rozwiązanie, które nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze i energię. Ma także ogromny wpływ na zdrowie domowników. Systematyczne usuwanie wilgoci z pomieszczeń zapobiega rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, oraz innych alergenów które mogą powodować uciążliwe schorzenia układu oddechowego. Brak hałasu wydobywającego się z rekuperatora, wpływa na jakość i komfort życia mieszkańców. Rekuperacja to szybkie usuwanie zapachów z kuchni, wilgoci z łazienki i systematyczne dostarczanie świeżego powietrza, do tych kluczowych dla funkcjonowania domu pomieszczeń. Wewnątrz domu nie dochodzi do gromadzenia kurzu, roztoczy i pyłków ponieważ na bieżąco zostają przefiltrowane przez rekuperator, który przeprowadza także automatyczną kontrolę ilości powietrza wewnątrz domu. Latem, system rekuperacji może także współpracować z klimatyzacją. Istnieje także możliwość pełnej automatyzacji systemu dzięki zastosowaniu czujników wilgoci i czujników CO2.
Polecane artykuły na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl