Zakup pompy ciepła to inwestycja, która zwraca się już po kilkunastu latach. Co więcej, zakup ten może ulec skróceniu, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby praca urządzenia była jeszcze bardziej efektywna. Na początku należy jednak zaznaczyć, że cena pompy ciepła będzie zależna od tego, którą wersję wybierzemy. Do wyboru jest powietrzna lub gruntowa pompa ciepła. To bardzo ważne, aby urządzenie było dopasowane zarówno do obiektu, w którym będzie zainstalowane, jak i do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu wykorzystamy jego możliwości w najlepszy sposób.
Co więcej, musimy mieć na uwadze fakt, że w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na wspomaganie pompy ciepła za pomocą innego źródła ciepła, np. systemu fotowoltaicznego, kotła na gaz, systemu rekuperacji. Obecnie można uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła, dlatego warto zdecydować się na nie właśnie teraz.
Montaż powietrznej pompy ciepła jest tańszy niż w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła. Jednocześnie musimy pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Efektywność powietrznej pompy ciepła będzie niższa w porównaniu do gruntowego odpowiednika. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poprawić wydajność powietrznej pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła cechuje się mniejszą wydajnością w czasie mrozów. Stosując dodatkowe źródło ciepła, poprawimy wydajność podczas chłodniejszych pór roku. Koszt urządzenia centralnego pompy powietrznej waha się w granicach 15-35 tysięcy złotych. Oszczędzamy więc na instalacji, ponieważ nie ma konieczności wykonywania odwiertów, jak w przypadku montażu gruntowej pompy.
Gruntowa pompa ciepła
Jak już zostało wspomniane, montaż gruntowej pompy ciepła wiąże się z wyższym kosztem. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że gruntowa pompa ciepła zapewni nam lepsze ogrzewanie. Zasada działania gruntowej pompy ciepła opiera się na tym, że urządzenie wykorzystuje ciepło zawarte w gruncie. Energia dostarczana jest do pompy w rezultacie ogrzania specjalnej cieczy, która znajduje się w kolektorze gruntowym. Za samo urządzenie, a także jego instalację, zapłacimy średnio ok. 30 tysięcy złotych. Z kolei za zamontowanie źródła ciepła w gruncie dodatkowo kilkanaście tysięcy złotych.
Pozostaje jedynie kwestia, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w naszym przypadku – wersja gruntowa czy powietrzna? Jeśli chcemy obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła, zaleca się zmienianie poziomu jej grzania. Nocą możemy zdecydować się na najwyższą temperaturę ze względu na to, że ceny taryf są niższe. Dodatkowo warto wyłączać pompę w tych godzinach, w których w budynku nikt nie przebywa. Tego typu urządzenia posiadają przeważnie opcję automatycznego zaprogramowania czasu ich działania. Pamiętajmy także o zaleceniach. W niektórych miejscach w Polsce, gdzie jest chłodniej, zaleca się kupić gruntową pompę ciepła. Z kolei w rejonach, gdzie panuje wyższa temperatura, sprawdzi się powietrzna pompa ciepła. Teraz już wiesz, jaką pompę ciepła wybrać do domu.
Przeczytaj również na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl