Wiele osób, które rozważają zakup pompy ciepła powietrze/woda, zastanawia się nad tym, czy urządzenia te są głośne. Jeśli porównamy głośność pracy pomp ciepła powietrze/woda do innych popularnych źródeł dźwięku, uzyskamy zaskakujące wyniki – okazuje się, że są to bardzo niskie wartości. Dla porównania, pracy pompy ciepła o małej mocy słyszana z odległości ok. 3-5 metrów, odpowiada pracy cichego wentylatora pokojowego. Jest to więc naprawdę cichy dźwięk. Oczywiście kluczowa jest kwestia zabudowy pompy. Im więcej utwardzonych powierzchni, np. ścian, tym większe będzie wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy pompa ciepła hałasuje. Pytanie o głośność pracy pompy ciepła może być kluczowe dla decyzji.
Jeśli chcemy wiedzieć, jak głośna będzie dana pompa ciepła powietrze/woda, warto porównać informacje znajdujące się na etykietach efektywności energetycznej (podana jest głośność pracy pompy ciepła w decybelach). To właśnie tam znajdziemy podstawowe informacje, jak np. poziom mocy akustycznej danego urządzenia. Jest ona podawana dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Zbiór tego rodzaju etykiet informujących, jaki jest poziom hałasu pompy ciepła, można znaleźć w internecie. Głośność powietrznej pompy ciepła jest zupełnie inna niż pompy ziemnej. W przypadku tej pierwszej wzrasta poziom ciśnienia dźwięku w jej okolicy. Dla wielu osób cicha pompa ciepła jest wręcz koniecznością i szukają sprawdzonych sposobów jak wygłuszyć pompę ciepła.
Jeżeli pompa ciepła przeszkadza sąsiadom, to warto wykonać wygłuszenie pompy ciepła. Sposobów na wygłuszanie pompy ciepła jest kilka.
Średni poziom mocy akustycznej wynosi ok. 59 dB(A), natomiast zakres od 40 do 70 dB(A). Połowa pomp ciepła uzyskuje poziom mocy mieszczący się w przedziale od 40 do 60 dB(A), a druga połowa 60-70 dB(A). Jeżeli to wciąż za dużo, warto sprawdzić jak wygłuszyć pompę ciepła. Sposobów na wyciszenie pompy ciepła jest całkiem dużo.
Najbardziej ciche powietrzne pompy ciepła mogą uzyskiwać naprawdę niski poziom mocy akustycznej – poniżej 50 dB(A), a nawet 40 dB(A). Są to głównie pompy ciepła typu monoblok, które ustawia się wewnątrz budynku lub pompy typu Split z obiegiem glikolowym. W tym przypadku sprężarka znajduje się w jednostce wewnętrznej, co ogranicza poziom hałasu pompy ciepła.
Można powiedzieć, że ciche pompy ciepła o małej mocy wyróżniają się niską mocą akustyczną, która nie przekracza 55 dB(A). Przeważnie najbardziej ciche powietrzne pompy ciepła to źródła o mocy kilku kW. Przeznaczone są one dla gęstej zabudowy mieszkaniowej. Często wykorzystuje się je więc w domach szeregowych, również podczas termomodernizacji budynków czy wymianie kotła na pompy ciepła. Co ważne, może to być również pompa ciepła łączona z kotłem. Nazywa się to układem hybrydowego ogrzewania domu.
Dopuszczalny poziom hałasu i normy znajdziesz w rozporządzeniu w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu (poziom ciśnienia dźwięku).
Najwyższy poziom jeżeli chodzi o głośność pompy ciepła generuje powietrzna pompa ciepła. Nie oznacza to jednak, że nie można hałasu skutecznie zniwelować. Jest kilka metod na skuteczne wyciszenie pompy ciepła. Hałas od pompy ciepła nie powinien nam przeszkadzać w codziennym życiu.
Pompy ciepła są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dlatego z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto już korzysta z odnawialnych źródeł energii. To właśnie wtedy warto przekonać się o głośności pomp ciepła. Jeśli jednak nie mamy takiej okazji, można skorzystać z symulatora głośności pompy ciepła. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie oceny głośności wewnątrz lub na zewnątrz budynku w różnych odległościach. Mam nadzieję, że już hałas pompy ciepła nie będzie problemem.
Mam nadzieję, że już znasz odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła hałasuje, pompa ciepła ile decybeli generuje czy hałasująca pompa ciepła może zostać wyciszona i czy ciśnienie dźwięku generowane przez pompę ciepła jest szkodliwe. Sprawdź, jaką wybrać pompę ciepła do domu.
Przeczytaj również:
kontakt@grupaeneco.pl