Czy pompa ciepła powietrze/woda jest głośna?

Wiele osób, które rozważają zakup pompy ciepła powietrze/woda, zastanawia się nad tym, czy urządzenia te są głośne. Jeśli porównamy głośność pracy pomp ciepła powietrze/woda do innych popularnych źródeł dźwięku, uzyskamy zaskakujące wyniki – okazuje się, że są to bardzo niskie wartości. Dla porównania, pracy pompy ciepła o małej mocy słyszana z odległości ok. 3-5 metrów, odpowiada pracy cichego wentylatora pokojowego. Jest to więc naprawdę cichy dźwięk. Oczywiście kluczowa jest kwestia zabudowy pompy. Im więcej utwardzonych powierzchni, np. ścian, tym większe będzie wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych.

Porównanie głośności pomp ciepła powietrze/woda

Jeśli chcemy wiedzieć, jak głośna będzie dana pompa ciepła powietrze/woda, warto porównać informacje znajdujące się na etykietach efektywności energetycznej. To właśnie tam znajdziemy podstawowe informacje, jak np. poziom mocy akustycznej danego urządzenia. Jest ona podawana dla nominalnych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Zbiór tego rodzaju etykiet można znaleźć w internecie.

Średni poziom mocy akustycznej wynosi ok. 59 dB(A), natomiast zakres od 40 do 70 dB(A). Połowa pomp ciepła uzyskuje poziom mocy mieszczący się w przedziale od 40 do 60 dB(A), a druga połowa 60-70 dB(A).

Najbardziej ciche pompy ciepła mogą uzyskiwać naprawdę niski poziom mocy akustycznej – poniżej 50 dB(A), a nawet 40 dB(A). Są to głównie pompy ciepła typu monoblok, które ustawia się wewnątrz budynku lub pompy typu Split z obiegiem glikolowym. W tym przypadku sprężarka znajduje się w jednostce wewnętrznej.

Można powiedzieć, że ciche pompy ciepła o małej mocy wyróżniają się niską mocą akustyczną, która nie przekracza 55 dB(A). Przeważnie najbardziej ciche pompy ciepła to źródła o mocy kilku kW. Przeznaczone są one dla gęstej zabudowy mieszkaniowej. Często wykorzystuje się je więc w domach szeregowych, również podczas termomodernizacji budynków czy wymianie kotła na pompy ciepła. Co ważne, może to być również pompa ciepła łączona z hotłem. Nazywa się to układem hybrydowego ogrzewania domu.

Pompy ciepła a symulator głośności

Pompy ciepła są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dlatego z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto już korzysta z odnawialnych źródeł energii. To właśnie wtedy warto przekonać się o głośności pomp ciepła. Jeśli jednak nie mamy takiej okazji, można skorzystać z symulatora głośności pompy ciepła. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie oceny głośności wewnątrz lub na zewnątrz budynku w różnych odległościach.

Najnowsze wpisy