Publikacje

Dobór pompy ciepła powietrze/woda dla nowego domu i istniejącego domu


Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że ich montaż planujemy jeszcze na etapie projektowania budynku. To dobre rozwiązanie, gdyż w przypadku nowych budynków, wybór odpowiedniej pompy ciepła, przekłada się na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. O czym jeszcze trzeba wiedzieć, wybierając pompy ciepła powietrze/woda dla nowego domu i istniejącego domu?

Pompa ciepła do nowego domu

Wybierając pompy ciepła do nowych budynków, unikamy budowy przyłącza gazu i komina spalinowego. Warto rozważyć instalację pomp ciepła jeszcze na etapie projektowania, gdyż dzięki temu koszty inwestycji mogą być porównywalne do kosztów budowy systemu grzewczego z kotłem, a więc sporo oszczędzamy. Jednocześnie pompa ciepła nie wprowadza szczególnych wymagań dla pomieszczenia zabudowy.

Może mieć ona małą kubaturę, lecz warto pamiętać, że powinna być zależna od rodzaju oraz ilości czynnika chłodniczego. Nowe budynki muszą być budowane według obecnych standardów. Należą do nich np. WT 2017 czy WT 2021. To bardzo dobra wiadomość, gdyż stwarza to dobre warunki do zastosowania pomp ciepła ze względu na niskie zużycie energii pierwotnej oraz niskie potrzeby cieplne.

Zalecane jest stosowanie ogrzewania podłogowego, które może nawet w stu procentach pokryć potrzeby cieplne budynku. Co więcej, niska temperatura wody grzewczej wpłynie na zwiększenie efektywności energetycznej pompy ciepła. Komfort cieplny będzie również uzyskiwany przy niższej temperaturze powietrza wewnętrznego.

Pompa ciepła do istniejącego domu

Jeśli nie mamy dostępu do sieci gazowej, zastosowanie pompy ciepła w już istniejącym domu jest częstą i dobrą praktyką. Różnica będzie polegać jedynie na tym, że konieczne jest sprawdzenie, czy pompa ciepła będzie mogła samodzielnie pokryć potrzeby cieplne budynku. W przypadku, gdy termomodernizacja budynku nie była zbyt zaawansowana, konieczna będzie budowa systemu ogrzewania hybrydowego. Trzeba w budynku pozostawić kocioł, jeśli jest on w dobrym stanie technicznym. Powinien to być kocioł pracujący automatycznie na paliwa gazowe, ciekłe lub pelety.

W istniejących domach znajduje się przeważnie ogrzewanie grzejnikowe. Trzeba podkreślić, że absolutnie nie jest to przeszkodą do zastosowania pompy ciepła. Jeśli planujemy jej instalację, warto skorzystać z porad fachowców co do tego, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne. W razie potrzeby, służymy profesjonalną radą.

Przeczytaj również artykuł:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę