
Fotowoltaika skupia się na przetwarzaniu promieni świetlnych światła słonecznego na energię elektryczną. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania, chcąc oszczędzić oraz wykorzystać odnawialne źródła energii. Od kilku lat notujemy wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami. To dlatego powstały również korzystniejsze przepisy prawne, które regulują inwestycję w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika – czy to się opłaca? Wyjaśniamy!
Z wpisu dowiesz się, czy fotowoltaika się opłaca, wyjaśniamy także, jakie są korzyści płynące z zastosowania paneli fotowoltaicznych.
Jeśli w naszym domu zużywa się sporą ilość prądu, największą zaletą płynącą z fotowoltaiki będzie zaoszczędzenie na zużyciu energii. I to wcale niemałych kwot! Panele fotowoltaiczne pozwalają na zredukowanie do minimum poboru prądu z sieci. Co więcej, nadwyżki prądu do sieci można przekazać dystrybutorom, a później je odebrać. Operatorzy pobierają za to 20% energii, z kolei 80% powraca do nas. To ogromna korzyść, jaką niesie za sobą fotowoltaika.
Moc paneli słonecznych jest zależna od pogody oraz typu instalacji. Optymalne warunki pracy to promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2, temperatura 25 stopni Celsjusza oraz prędkość wiatru 1,5 m/s. Wiele paneli solarnych dostępnych na rynku może poszczycić się długoletnią gwarancją. Aby panele solarne działały efektywnie, muszą być skierowane na południe oraz ustawione pod odpowiednim kątem.
Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje domowy układ fotowoltaiczny. Będzie to zależne od łącznej mocy fotoogniw oraz miejsca montażu instalacji. Przeważnie sprzęt fotowoltaiczny w domach jest montowany na dachach budynków. Jego moc wynosi maksymalnie 110 kWp.
Spora część kosztów związanych z fotowoltaiką to zakup urządzeń razem z niezbędnym osprzętem elektrycznym. Najważniejszym elementem jest inwerter. Dzięki niemu możliwa jest zmiana parametrów prądu płynącego z paneli na wymagane przed domowe odbiorniki. Inwerter kosztuje kilka tysięcy złotych.
Łączna moc odbiorników elektrycznych może przekroczyć 30 kWp. Moc szczytowa fotowoltaicznej instalacji dla jednorodzinnego domu nie powinna przekraczać 5 kWp. Panele solarne o tej mocy zajmują ok. 33 metrów kwadratowych dachu.
kontakt@grupaeneco.pl