
Ogromną zaletą pompy ciepła jest to, że nie wymaga przygotowania specjalnego pomieszczenia do montażu. Obecnie nie istnieją także żadne szczegółowe wytyczne, które określałyby położenie pomp ciepła w domu. Ważne jednak, aby podczas instalacji wziąć pod uwagę takie kryteria, jak wielość całego systemu, hałas generowany w czasie pracy samego urządzenia. Musimy także zapewnić sobie swobodny dostęp do podzespołów w razie, gdyby pompa ciepła uległa awarii. Nie każde miejsce będzie zatem tym odpowiednim.
Spis treści:
Z wpisu dowiesz się, jakie są dostępne warianty montażu pompy ciepła typu woda powietrze, a także który z nich sprawdzi się lepiej w konkretnym przypadku.
Pompy ciepła, które są przeznaczone do zamontowania na zewnątrz domu, to modele powietrzne, a także niektóre pompy gruntowe. Jeśli decydujemy się na montaż powietrznej pompy ciepła położenie to jest możliwe dzięki wysoce odpornej obudowie. Obudowa jest wykonywana z metalu, który jest dodatkowo zabezpieczany specjalną powłoką. Tego typu pompa ciepła jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, wiatr, działanie wody. To korzystne rozwiązanie, jeśli nie mamy dużo miejsca w domu. Nie słyszymy także pracy pompy ciepła.
Najlepiej jest umieścić pompę ciepła przy ścianie zewnętrznej, aby uzyskać najlepsze połączenie z instalacją dolnego źródła. Minimalna odległość od budynku to od 30 cm do 1,5 m.
Pompy ciepła można także zamontować w pomieszczeniu. Decydując się na tego typu instalację, także trzeba pamiętać o kilku zasadach. Modele, które są przeznaczone do montażu wewnątrz budynku swoją wielkością przypominają lodówkę. Mogą wymagać jednak innej ilości osprzętu. Na kompaktowe wymiary możemy liczyć wtedy, gdy pompa współpracuje wyłącznie z płaszczyznowym ogrzewaniem. Jeśli decydujemy się na rozbudowanie instalacji o grzejniki, koniecznie trzeba będzie wygospodarować więcej miejsca na pompę obiegową i zbiornik buforowy.
Polecane wpisy na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl