Publikacje

Gdzie zamontować powietrzną pompę ciepła?


Popularność powietrznej pompy ciepła, wynika nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także z łatwego i szybkiego sposobu montażu. Pompa wykorzystuje energię zgromadzona w powietrzu, aby następnie oddać ją do wody krążącej w systemie instalacji grzewczej. Montaż pompy powietrznej nie wymaga układania rur ani wiercenia studni, co znacznie wpływa na niższą niż w przypadku innych pomp, cenę montażu. Powietrzna pompa ciepła najlepiej współpracuje z dodatkowym źródłem ciepła, jak na przykład kocioł gazowy czy elektryczne grzałki. Gdzie zamontować powietrzną pompę ciepła? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Kiedy warto mieć powietrzną pompę ciepła?
  • Gdzie zamontować powietrzną pompę ciepła?

We wpisie przeczytasz, kiedy warto wyposażyć się w powietrzną pompę ciepła oraz gdzie najlepiej ją zamontować.

Kiedy warto mieć powietrzną pompę ciepła?

Istnieje kilka sytuacji w których szczególnie opłacalne jest posiadanie powietrznej pompy ciepła. Na przykład w przypadku, kiedy w pobliżu twojego domu nie została stworzona sieć gazu ziemnego. Montaż pompy w tej konkretnej sytuacji, to niedrogie i bezobsługowe rozwiązanie na eksploatację systemu grzewczego. Pompa sprawdzi się także w budynku o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, który wykorzystuje energooszczędne systemy. W wypadku niższych temperatur w okresie zimowym, zastosowanie ogrzewania elektrycznego nie obciąży w wysokim stopniu domowego budżetu. Pompa sprawdzi się także w domu, gdzie planowane jest położenie ogrzewania podłogowego. Pompa w połączeniu z takim systemem, osiąga swoją najwyższą sprawność. Powietrzna pompa to także świetna alternatywa dla gruntowej lub wodnej pompy ciepła, które potrzebują więcej miejsca na działce, oraz specjalnych warunków geologicznych, aby wykonać odwierty. Powietrzna pompa ciepła idealnie nadaje się także do współpracy z systemem grzewczym opartym na zasilaniu gazem płynnym czy olejem opałowym. Zainstalowanie pompy pomaga zmniejszyć koszty ich eksploatacji nawet o 50%.

Gdzie zamontować powietrzną pompę ciepła?

Powietrzną pompę ciepła można zainstalować na dwa sposoby:

Na zewnątrz domu – Pompę wraz z zasobnikiem ciepłej wody ustawia się wewnątrz domu (np. w piwnicy, na poziomie domu czy na poddaszu), a do wybranego pomieszczenia prowadzi się kanały wentylacyjne. Atutem tego rozwiązania jest prosta instalacja i estetyczny wygląd przestrzeni wokół domu, ponieważ z zewnątrz dostrzegalne są jedynie kratki wentylacyjne. Jeżeli decydujemy się na instalację pompy powietrznej wewnątrz domu, należy dokładnie przemyśleć z jakimi pomieszczeniami będzie sąsiadować pompa. Zaleca się jej montaż z dala od pomieszczeń takich jak sypialnia czy pokój dzienny, ze względu na hałas jaki generuje podczas pracy.

Wewnątrz domu – Montaż pompy odbywa się na terenie ogrodu lub przy zewnętrznej ścianie domu. Zasobnik na ciepłą wodę znajduję się wewnątrz domu, który łączy się z pompą za pomocą dwóch rur. Warto zwrócić uwagę, aby pompa nie znajdowała się zbyt daleko od domu, ponieważ spowoduje to większe straty ciepła w trakcie transportowania ciepłego powietrza. Tutaj także należy umieścić urządzenie nieco dalej, od wypoczynkowej części domu. Pompa zamontowana na zewnątrz budynku powinna się znajdować na grubym podkładzie wykonanym z tłucznia, aby skutecznie odprowadzać skraplająca się na obudowie pompy wodę.

 

Polecane wpisy na blogu:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę