Gruntowe pompy ciepła – informacje ogólne

Pompy gruntowe różnią się od pomp powietrznych sposobem pozyskiwania energii, bowiem jak sama nazwa wskazuje, pompy gruntowe swoją energię pozyskują z gruntu, a powietrzne – z powietrza.

Porównując te dwie technologie pomp ciepła trzeba zrozumieć, że efektywność działania pompy zależy głównie od dwóch czynników: temperatury dolnego źródła, a więc temperatury gruntu lub powietrza oraz od temperatury zasilania podłogówki bądź grzejników. Można więc powiedzieć, że im niższa jest różnica pomiędzy temperaturą dolnego źródła, a temperaturą zasilania obiegów grzewczych, tym pompa działa efektywniej. Ponadto im wyższa temperatura dolnego źródła i im niższa temperatura zasilania ogrzewania, tym wyższa efektywność działania pomp.

Pompa powietrzna działa efektywnie, gdy temperatury na zewnątrz są stosunkowo wysokie (powyżej zera). Gdy temperatury spadają poniżej zera, efektywność działania pomp powietrznych znacznie spada i przy temperaturze zasilania 35 stopni Celsjusza wahają się od 3 do nawet 2. Z kolei przy wyższej temperaturze zasilania (np. 45 stopni Celsjusza) mogą, tak jak w przypadku grzejników, spaść do nawet 1, a więc mają efektywność porónywalną do grzałek.

Warto zaznaczyć, że żadna pompa powietrzna nie może być jedynym źródłem energii w domu. Tego typu pompy zawsze posiadają wbudowane grzałki, które wspomagają ogrzewanie domu, gdy temperatura na zewnatrz znacząco spadnie.

Gruntowe pompy ciepła posiadają ogromny bufor ciepła w postaci gruntu, z którego czerpią swoją energię i nawet gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -20C, działają efektywnie. Wszystko za sprawą wykorzystywania zakumulowanej energii z gruntu ze współczynnikiem efektywności ponad 4, czyli ponad 4 razy taniej od pomp powietrznych.

W przypadku pomp gruntowych bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać długość wymiennika gruntowego. Często popełnianym błędem jest wykonanie zbyt krótkich odwiertów lub położenie zbyt mało rur w przypadku wymiennika poziomego. Nierzadko firmy wykonawcze niedowymiarowywują dolnych źródeł. Może to skutkować wysokimi kosztami eksplotacji lub nawet przemrożeniem gruntu, co z kolei prowadzi do wyłączenia pompy.

Bardzo istotną sprawą, którą inwestor przed dokonaniem wyboru powinien wziąć pod uwagę, jest skomplikowana budowa i naszpikowanie elektroniką pomp powietrznych. Prawie wszyscy działający na polskim rynku producenci pomp powietrznych zrzucają na firmy instalacyjne obowiązek serwisowania pomp w okresach gwarancyjnych, zapewniając jedynie darmowe części zamienne. Biorąc pod uwagę fakt, że na polskim rynku tylko niewielka część firm instalacyjnych potrafi serwisować pompy powietrzne, zamontowanie takiej pompy tanio przez firmę instalacyjną, której celem jest jedynie zarobienie pieniędzy na sprzedaży, może skutkować pozostawieniem klienta z problemem niedziałającej pompy.

Pompy gruntowe, ze względu na wyższą cenę niż pompy powietrzne, są rzadziej wybterane przez klientów – szczególnie wtedy, gdy budżet przeznaczony na wykonanie instalacji jest ograniczony. Klienci, którzy jednak zdecydują się na wyższy wydatek, przez wiele lat będą cieszyć się niskimi kosztami ogrzewania, bez względu na temperaturę zewnętrzną pod warunkiem, że instalacji dokona doświadczona firma.

Najnowsze wpisy