Publikacje

Grzanie i chłodzenie pompą ciepła


Choć pompy ciepła są stosunkowo nowym rozwiązaniem, praktycznie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że główną rolą pomp ciepła jest ogrzewanie domu oraz przygotowywanie c.w.u. Okazuje się jednak, że w klimatyzacji pompy ciepła radzą sobie równie dobrze. Mogą współpracować z systemem wentylacji. Jest to niezwykle ważne – szczególnie obecnie, gdy temperatury latem bywają naprawdę dokuczliwe. Na czym polega chłodzenie pompą ciepła?

Spis treści:

  • Chłodzenie pasywne pompą ciepła
  • Chłodzenie aktywne pompą ciepła
  • Chłodzenie pompą ciepła: aktywne czy pasywne?

Z wpisu dowiesz się, na czym polega chłodzenie za pomocą pompy ciepła oraz czym różni się chłodzenie aktywne i pasywne.

Chłodzenie pasywne pompą ciepła

Chłodzenie pasywne pompą ciepła odbywa się bez uruchamiania sprężarki. Dzięki temu minimalizujemy zużycie energii, gdyż pracuje system sterowania i pompy obiegowe. Tryb pasywny wykorzystuje fakt, iż w lecie temperatura gruntu jest przeważnie dużo niższa niż temperatura w budynku. Pompa obiegowa dolnego źrodła transportuje zatem chłodną solankę do wymiennika ciepła. Obieg wody grzewczej dostarcza do wymiennika wodę, która jest ogrzana do temperatury panującej w pomieszczeniach. Ciepło zostaje przekazane do solanki, a schłodzona woda grzewcza pozwala na dalsze odbieranie ciepła z pomieszczeń. Chłodzenie pasywne pompą ciepła realizowane jest za pomocą systemów ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego, czyli ogrzewania podłogowego, stropów chłodzących bądź nagrzewnic. W tym przypadku nie sprawdzą się grzejniki.

Chłodzenie aktywne pompą ciepła

Tego typu układy pozwalają na projektowanie wydajności chłodzenia, a także na osiąganie określonych temperatur w danym pomieszczeniu. W takim przypadku budynek zamienia w dolne źródło ciepła dla pompy, a dotychczasowe dolne źródło staje się odbiornikiem energii, która jest odprowadzana z pomieszczeń. Chłodzenie aktywne wykorzystuje zawór czterodrogowy. To właśnie on pozwala na odwrócenie kierunku przepływu czynnika roboczego w obiegu pompy ciepła. Jednocześnie zachowuje niezmienny kierunek tłoczenia sprężarki. Parownik i skraplacz zamieniają się rolami. Wymiennik zaczyna odbierać ciepło z układu grzewczego. Energia jest przekazywana do wymiennika i tam oddawana do środowiska. Chłód dociera do pomieszczeń także przy pomocy urządzeń, np. klimakonwektory lub belki chłodzące, które pracują w układach wody lodowej.

Chłodzenie pompą ciepła: aktywne czy pasywne?

Chłodzenie pasywne  pompą ciepła ma ograniczoną wydajność. Ważne jest to, że jest zależne od parametrów dolnego źrodła. Tam, gdzie chcemy zapewnić sobie większą ilość chłodu, sprawdzą się lepiej układy aktywne. Niezależnie jednak od tego, na jaki system chłodzenia się zdecydujemy, należy kontrolować punkt rosy, aby uniknąć skraplania się pary wodnej na podłodze.

 

Polecane wpisy na blogu:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę