Często spotykanym rozwiązaniem w domach są pompy ciepła. W zależności od wybranego rodzaju, pompy ciepła czerpią energię z powietrza, wody lub gruntu. Nawet wtedy, gdy temperatura jest bardzo niska przekształcają powietrze w ciepło do energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Zarówno powietrzna pompa ciepła, jak i gruntowa pompa ciepła wpływają na zużycie energii elektrycznej w domu. Zobacz, co wyróżnia pompę ciepła i czemu warto używać jej do podgrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.
Spis treści
Pompa ciepła – co to?
Pompa ciepła – jak pracuje?
Rodzaje pomp ciepła
Od czego zależy zużycie prądu?
Jak obliczyć zużycie prądu przez pompę?
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Ile prądu dziennie zużywa pompa ciepła?
Ile zużywa prądu pompa ciepła 12 kW?
Jak wyglądają rachunki za prąd przy pompie ciepła?
Podsumowanie
Zastanawiasz się, czym są i jak pracują pompy ciepła? Zarówno pompa ciepła powietrzna, jak i gruntowa czy wodna wpływają na wykorzystaną energię elektryczną. W zależności od użycia i wykorzystania pompy, zużycie energii może się zmieniać. Jednak z pewnością zastanawiasz się, czym tak naprawdę są te urządzenia i czy warto w nie inwestować. Musisz zdać sobie sprawę, że pompy ciepła to nic innego jak element instalacji grzewczej, który może być wykorzystywany do ogrzewania budynku (tj. mieszkań, domów czy biur). Ogrzewanie pompą ciepła od kilku cieszy się one coraz większym uznaniem wśród ludzi. Jest to rozwiązanie coraz częściej i chętniej wybierane. Swoją popularność zawdzięcza między innymi energooszczędności oraz niskim kosztom eksploatacji. Wygoda użytkowania i posiadane funkcjonalności sprawiają, że wewnątrz budynku często pojawiają się pompy ciepła.
Zużycie prądu przez pompę ciepła jest kwestią zmienną, podobnie jak wykorzystanie energii elektrycznej przez inne urządzenia. Mając na uwadze ogrzewanie podłogowe, proces podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewanie domu, musisz wiedzieć jak tak naprawdę pracuje pompa ciepła i ile energii zużywa pompa ciepła. W zależności od wybranego rodzaju pompy ciepła może różnić się specyfikacja pracy. Niezależnie od tego, czy masz na myśli sezon grzewczy, musisz widzieć, prąd niezbędny do działania pompy ciepła będzie miał wpływ na rachunki. To jak wygląda pompa ciepła niejako przekłada się na jej pracę. Pompa ciepła wykorzystana za sprawą energii elektrycznej może być montowana zarówno na zewnątrz (monobloki wewnętrzne), jak i na zewnątrz (monobloki zewnętrzne). Produkując energię cieplną pompa używa między innymi strumienie powietrza lub wodę. Tak zaprogramowana pompa ciepła dba o temperaturę ciepłej wody użytkowej, ale także przyczynia się do ogrzewania budynku.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Wybór idealnego rozwiązania powinien być zatem dobrze przemyślany. Wybierając pompy ciepła musisz wiedzieć, że są dostępne co najmniej trzy, główne rodzaje (w zależności od źródła ciepła). Są to gruntowe pompy ciepła, wodne pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Każda z nich podobną ilość prądu zużyje. Pompa ciepła może być zamontowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. To ile energii zużyje pompa ciepła jest zależne od jej eksploatacji. Ważne jest, aby wiedzieć, że pompa ciepła może być zamontowana zarówno w nowym budynku, jak i w przypadku modernizowania już istniejącego. Miejsce instalacji centralnego ogrzewania powinno być jednak dobrane do specyfikacji budynku i jego potrzeb oraz możliwości. Nie zapomnij o dokonywaniu corocznych kontroli szczelności, która jest ważna przy wytwarzaniu energii cieplnej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła. Musisz na początek zrozumieć jak działa pompa ciepła. Do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej wykorzystuje się pompy ciepła, które wykorzystują zasoby energii elektrycznej w postaci zasobów skumulowanych w powietrzu lub gruncie. To właśnie ta energia jest przekazywana przez pompę do instalacji grzewczej. Musisz wiedzieć, że zarówno pompa ciepła gruntowa, jak i powietrzna bazują do ogrzewania domu przede wszystkim z odnawialnych źródeł energii. To przekłada się nie tylko na niższe zużycie prądu, ale także na wysoką efektywnością energetyczną czy w rezultacie koszt ogrzewania. Zastanawiasz się ile prądu pobiera pompa ciepła? Na roczne zużycie prądu wpływ kilka różnych czynników.
Do obliczenia kosztów ogrzewania budynku potrzebne będą następujące dane i informacje: standard budynku, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, powierzchnia budynku oraz ilość domowników. Dla przykładu – koszt zużycia energii elektrycznej dla domu o powierzchni 150 m2, zamieszkującego przez 4 osobową rodzinę wynosi około 2900 zł na rok. Jest to koszt ogrzewania, który uwzględnia potrzeby domowników, odnawialne źródła energii, ale i specyfikację budynku.
Szukając odpowiedzi na to pytanie, a równocześnie tłumacząc rosnące zainteresowanie pompami ciepła, musisz zdać sobie sprawę z tego, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną jest zależne od tego, jak wyglądają wymagania użytkowników w danym momencie i jakie są możliwości cieplne budynku. Dlatego tak ważne jest montując pompę ciepła, aby uwzględniać te potrzeby indywidualnie dla każdego inwestora. Kluczowe znaczenie ma przy tym powierzchnia ogrzewanego przez pompę ciepła budynku, ale i ilość domowników czy standard obiektu.
Musisz wiedzieć, że ilość energii cieplnej dostarczonej do pompy ciepła i w konsekwencji wykorzystanej do ogrzewania domu jest kwestią zmienną i zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z pewnością jest powierzchnia budynku, ale i jego standard. Tylko w ten sposób możesz wycyrklować realny średni koszt ogrzewania domu.
Niezależnie od tego, czy posługujesz się niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, czy wspierasz się instalacją fotowoltaiczną. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że indywidualne pokrycie zapotrzebowania może wpływać zarówno na znaczne obniżenie, jak i podwyższenie rachunków. Wartość współczynnika jest zmienną, którą należy uwzględniać w ogólnym rozrachunku.
Wykorzystanie energii elektrycznej przez pompę ciepła może zmieniać się w zależności od potrzeb, czy pory roku. Dlatego musisz wiedzieć, że przez cały sezon grzewczy rachunki za prąd mogą być wyższe. Jednak jeśli sposób ogrzewania pompą ciepła jest dla ciebie atrakcyjny, to musisz wiedzieć, że za jej sprawą rachunki za ilość energii zużytej będą się zmieniać.
Pamiętaj, jeśli jesteś na etapie kupna i planowania instalacji grzewczej w domu, musisz dobrze zastanowić się nad jej specyfikacją. Wybór idealnej pompy ciepła ma ogromne znaczenie dla komfortu i wygody. Warto dowiedzieć się jakie pompy są dostępne w ofercie sklepów i do jakich obiektów są one przeznaczone. Tylko w ten sposób dowiesz się, czy pompa typu monoblok czy split jest lepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego domu.
kontakt@grupaeneco.pl