Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania to sposób bardzo ekonomiczny wśród innych dostępnych na rynku grzewczym. Jednak jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu, aby spełniała swoją funkcję?
Spis treści:
Z wpisu dowiesz się, jakie są skutki instalacji pompy ciepła o zbyt małej lub zbyt dużej mocy oraz jak dobrać tę odpowiednią dla domu.
Zainstalowanie pompy cieplnej o zbyt małej mocy to duży błąd, który w bliskiej przyszłości może nas sporo kosztować. Działanie sprężarki pompy obliczone jest na 1800-2500 godzin w roku. Zbyt mała moc sprężarki powoduje dłuższe działanie sprężarki, przez co pompa zamiast być rozwiązaniem na długie lata, szybciej niż zakładamy, będzie się nadawać do wymiany.
Większa moc pompy cieplnej niż ta, na jaką ma zapotrzebowanie budynek, nie wydaje się być niczym złym. Jednak niech nas to nie zmyli. Większa pompa ciepła jest równa większym kosztom inwestycji i wyższy koszt eksploatacji. Sprężarka pompy cieplnej nie ma odpowiedniego obciążenia i pracuje w krótkich cyklach, co niepotrzebnie zwiększa jej liczbę startów. Pompa ciepła o zbyt dużej mocy pracuje mniej efektywnie, za to pobiera zdecydowanie więcej energii, trudno również zadbać o jej stabilną pracę i zamiast działać 20 lat, prawdopodobnie podziała tylko przez kilka najbliższych.
W celu przeliczenia, jaka moc pompy jest potrzebna do danego metrażu budynku, warto korzystać ze specjalnych przeliczników. Moc grzewcza musi być zbliżona do zapotrzebowania ciepła. Obliczenie określa się dla temperatury minimalnej, w jakiej urządzenie będzie pracować. Można to zrobić przy pomocy wskaźników 50 W na metr kwadratowy domu dobrze izolowanego i 70 W na metr kwadratowy domu o średniej izolacji. Wybór zbyt małej lub zbyt dużej pompy ciepła jest nieopłacalny, dlatego warto skorzystać z obliczeń.
Polecane wpisy na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl