Publikacje

Jak działa fotowoltaika?


Jak działa fotowoltaika? Dzięki panelom solarnym możliwe jest produkowanie prądu na własne potrzeby, a to ogromny atut. Tradycyjne źródła energii wyczerpują się coraz szybciej. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tymi odnawialnymi. Wbrew pozorom, fotowoltaika to nie technologia przyszłości. Według ekspertów, za kilkadziesiąt lat będziemy w stanie tworzyć rozwiązania, które będą w stu procentach oparte na czystej energii. Co więcej, wykorzystanie potencjału energetycznego słońca jest proste i bezpieczne.

Spis treści:

  • Czerpanie energii ze słońca – jak to możliwe?
  • Fotowoltaika – jak działa?

Czerpanie energii ze słońca – jak to możliwe?

Jeszcze do niedawna mogłoby się wydawać, że czerpanie energii ze słońca jest niemożliwe. Obecnie prawdziwa rewolucja energetyczna jest faktem. Dziś każdy może wyprodukować darmową i czystą energię – w domu, firmie, magazynie. To właśnie tak działa fotowoltaika. To doskonały sposób na stale rosnące rachunki za prąd czy degradację środowiska naturalnego. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń. Pozyskana w ten sposób energia jest stuprocentowo ekologiczna.

Fotowoltaika – jak działa?

Co istotne, z energii, która płynie prosto ze słońca, może powstać dokładnie taki sam prąd, który dostarczany jest do naszych domów z elektrowni. Nie ma konieczności dokonywania przeróbek instalacji elektrycznej w naszym budynku! Wystarczy dysponować odpowiednim miejscem. Najczęściej panele fotowoltaiczne umieszcza się na dachu domu lub na działce.

panelach solarnych znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. Pod wpływem działania promieni słonecznych w panelach dochodzi do efektu fotowoltaicznego, w związku z czym powstaje prąd stały. Następnie trafia on do falownika, czyli urządzenia, w którym jest przekształcany w prąd przemienny – pozwala on zasilać urządzenia elektryczne w budynku.

Energia pozyskana dzięki panelom słonecznym, wypiera prąd sieciowy, dlatego mamy pewność, że w pierwszej kolejności będzie wykorzystywany ten, który pochodzi z instalacji PV. Nadwyżka prądu, której nie wykorzystamy, może trafić do sieci elektroenergetycznej, a zakład energetyczny rozliczy się z nami za wytworzoną energię na zasadach  net meteringu. Gdy będziemy potrzebować więcej prądu, niedobór będzie uzupełniony z sieci elektroenergetycznej.

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę