Publikacje

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?


Jeżeli planujesz montaż pompy ciepła w domu, niezbędnym krokiem będzie porównanie cech i parametrów interesujących nas urządzeń. Warto skorzystać z porady profesjonalisty posiadającego szeroka wiedzę w tym zakresie. Projektant instalacji lub instalator pomp ciepła pomoże, dobrać odpowiednią i najbardziej efektywną pompę dla naszego domu. Dobór pompy nie należy do najłatwiejszych – należy dokładnie przeanalizować kilka istotnych kwestii. Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Podstawowe kryteria wyboru pompy ciepła
  • Wielkość działki a rodzaj pompy
  • Parametry pompy ciepła a wielkość domu

We wpisie dowiesz się, jakie są podstawowe kryteria wyboru odpowiedniej pompy ciepła, jak wielkość działki wpływa na jej dobór, oraz jak się mają parametry pompy ciepła, do wielkości inwestycji.

Podstawowe kryteria wyboru pompy ciepła

Ważnym pytaniem jakie należy sobie zadać przed wyborem odpowiedniej pompy ciepła, jest pytanie o funkcję, jaką ma ona pełnić w naszym domu. Czy ma pracować samodzielnie czy dodatkowo wspierać pracę kotła? Czy ma podgrzewać wodę użytkową i dodatkowo ogrzewać budynek? Czy poza ogrzewaniem powietrza i wody ma także ochładzać powietrze w sezonie letnim? Odpowiedzi na te pytania są niezbędne do prawidłowego wyboru pompy ciepła. W drugiej kolejności trzeba przeanalizować wszelkie możliwości i ograniczenia jakie daje daje nam działka, na której powstaje inwestycja. Analiza specyfiki działki, określenie dokładnego budżetu i poznanie dostępnego asortymentu, umożliwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Wielkość działki a rodzaj pompy

Jeżeli pompa ciepła ma ogrzewać nie tylko wodę użytkową ale głównie budynek, kluczową kwestią będzie wybór źródła poboru energii. Ponieważ istnieje niewiele działek z odpowiednim dostępem do wody lub do wód podziemnych, ten typ źródła jest wybierany najrzadziej. Należy skupić się na wyborze pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła. Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym, idealnie sprawdzi się na rozległej działce. Inwestycja znajdująca się na działce o mniejszej wielkości, może być wyposażona w ciepło płynące z gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem pionowym, który nie potrzebuje tak dużej przestrzeni do sprawnego funkcjonowania. Gdy posiadamy mniejsze nakłady finansowe a powierzchnia domu nie będzie wymagała dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę i ogrzewanie, warto zastanowić się nad powietrzną pompą ciepła. Powietrzna pompa sprawdzi się także idealnie przy współpracy z innym urządzeniem – na przykład przy wsparciu pracy kotła.

Parametry pompy ciepła a wielkość domu

Czynnikiem który jest najczęściej brany pod uwagę podczas doboru pompy ciepła, jest wielkość budynku. Jednak nie wystarczy odpowiedni dobór urządzenia opierający się jedynie na wielkości inwestycji, jego klasie energetycznej i współczynnika COP pompy ciepła. Aby pompa była jak najbardziej efektywna, należy spojrzeć szerzej na panujące w budynku warunki, dostępne na jej powierzchni urządzenia oraz ilość mieszkańców. Warto skorzystać z usług profesjonalnego instalatora pomp ciepła, który odpowiednio dobierze moc pompy do strat energii cieplnej inwestycji, nie tylko przez wielkość powierzchni domu. Istotnymi parametrami do określenia strat energii, będzie np. typ stolarki zastosowanej w domu, rodzaj izolacji i lokalizacja budynku.

Dobór pompy ciepła kalkulator

Dobór odpowiedniej pompy ciepła to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tematem pomp ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji (pomp), które często różnią się od siebie tylko ceną i parametrami. Pomocny wówczas może się okazać odpowiedni kalkulator wyliczający ilość/cenę zużytego przez pompę ciepła.

Taki kalkulator pomaga oszacować jakie urządzenie będzie najlepsze dla potrzeb Twojego domu, mieszkania czy np. basenu lub innej powierzchni użytkowej. Kalkulator pomp ciepła wylicza koszty zużycia prądu, mając na uwadze takie parametry, jak:

  • powierzchnia budynku, który będzie ogrzewać pompa,
  • liczba mieszkańców,
  • rodzaj wybranego ogrzewania,
  • strefa geograficzna.

Biorąc pod uwagę te wyliczenia, kalkulator zużycia prądu przed pompę szacuje, które urządzenie najlepiej wybrać do montażu w danym pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu, takiego kalkulatora, można uniknąć nietrafionych i drogich wyborów np. zakup pompy, która nie jest w stanie ograć powierzchni docelowej.

Dobór pompy ciepła powietrze woda

Pompy ciepła wykorzystujące energię z powietrza to najnowocześniejszy rodzaj pomp. Zapewniają kompleksowe ogrzewanie domu i całoroczną możliwość podgrzewania wody. Jak działają takie pompy? Wykorzystują energię z atmosfery, którą następnie przekazują do cieczy w systemie układu grzewczego. Do wyprodukowania ok. 5kW energii cieplnej potrzebne jest jedynie 1 kW energii elektrycznej. Nowoczesny system pomp ciepła powietrze-woda może służyć nie tylko do ogrzewania, jak również do chłodzenia czy podgrzewania wody. Pompa ciepła powietrze-woda może być używana jako główny system ciepła, jak również jako narzędzie grzewcze uzupełniające. Pompa ciepła, dzięki zastosowaniu niskiego poziomu głośności i regulowanej prędkości, pracuje bardzo sprawnie w tle, niemalże niezauważona.

Dobór pompy ciepła do basenu

Zamontowanie pompy ciepła w basenie to jedno z najprostszych i stosunkowo tanich rozwiązań do ogrzania wody w basenie. Pompy ciepła do basenów sprawdzą się nie tylko w przypadku basenów zabudowanych, ale również stanowią świetne rozwiązanie jako system grzewczy dla ogrodowych basenów rozporowych i stelażowych. Żeby cieszyć się przezroczystą taflą wody, warto zainwestować w pompy cieplne basenowe piaskowe lub kartuszowe, które filtrują wodę w trybie bieżącym, usuwając jednocześnie zanieczyszczenia. Dobór odpowiedniej pompy pozwala na kąpiel w basenie bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. W celu wybrania jak najlepszej pompy należy obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną i określić rodzaj systemu pracy pompy.

Pompy ciepła basenowe są najtańszym, niewymagającym dodatkowych prac budowlanych sposobem podgrzania wody. Kalkulacyjne podgrzanie wody w basenie o pojemności 30 m2 to (w zależności od wyboru rodzaju ogrzewania):

  • grzałka elektryczna – 750 zł/miesiąc
  • kocioł olejowy – 380 zł
  • kocioł gazowy – 3000 zł/miesiąc
  • pompa ciepła 135 zł/miesiąc

przy czym należy wspomnieć, że grzałka i kocioł to zbiorniki stałe, a pompa należy do zbiorników sezonowych.

Dobór pompy ciepła gruntowej

Ziemie absorbuje energię słoneczną do gruntu, dzięki czemu temperatura wewnętrzna ziemi jest cały rok taka sama – utrzymuje się na poziomie 8-15 stopni Celsjusza. Pompa ciepła wchłania ciepło z gruntu, następnie transportuje je i uwalnia w miejscu do tego przeznaczonym np. system grzewczy w domu. Pompa ciepła może również posłużyć jako system chłodzący w letnie dni z wykorzystaniem systemu odwrotnego. Przed wyborem konkretnej pompy, warto wiedzieć, ile prądu pobiera pompa ciepła oraz czy pompa ciepła jest głośna.

System ogrzewania gruntowego jest złożony z trzech elementów:

  • pompy ciepła,
  • gruntowego wymiennika ciepła,
  • systemu dystrybucji np. kanałów powietrza.

Jakie są rodzaje gruntowych pomp ciepła?

  • Wymiennik przeponowy,
  • Wymiennik płytowy,
  • Wymiennik bezprzeponowy,
  • Wymiennik glikolowy,
  • Kolektor gruntowy poziomy,
  • Kolektor gruntowy pionowy.

 

 

Polecane wpisy na blogu:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę