Publikacje

Jaki koszt pompy ciepła?


Jaki koszt pompy ciepła? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Do wyboru mamy m.in. powietrzne pompy ciepła oraz gruntowe pompy ciepła. Oba te warianty będą się cechować inną ceną i sprawdzą się w nieco innych przypadkach. Ważne, by podkreślić, aby kupować pompy ciepła jedynie ze sprawdzonych źródeł od cenionych producentów. To inwestycja na lata, która musi być bezawaryjna i na najwyższym poziomie.

Spis treści:

  • Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?
  • Cena gruntowej pompy ciepła

Z wpisu dowiesz się, ile kosztują powietrzne i gruntowe pompy ciepła oraz na który wariant warto się zdecydować w konkretnym przypadku.

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

W przypadku powietrznych pomp ciepła jednostka zewnętrzna jest umieszczona na zewnątrz budynku. Jest wyposażona w parownik, kompresor oraz wentylator. Można powiedzieć, że jest ona zbudowana dokładnie tak samo jak chłodnica samochodowa. Zasada działania nie jest skomplikowana. Wypracowuje przepływ powietrza, doprowadzając do odparowania czynnika R410A. Jednocześnie rośnie jego energia wewnętrzna. Po wyjściu z jednostki powietrze jest zimniejsze, gdyż oddało część ciepła do czynnika. Powietrzne pompy ciepła mogą być zastosowane zarówno w przypadku domów nowych, jak i modernizowanych.

Ogromną zaletą powietrznych pomp ciepła jest brak konieczności wykonywania prac ziemnych. To ważne, gdyż często ich przeprowadzenie jest niemożliwe w przypadku istniejących już budynków. Wtedy koszt eksploatacji jest porównywalny do ogrzewania domu gazem bądź nieznacznie wyższy w zależności od rodzaju oraz wymiarów grzejników i ogrzewania podłogowego. Decydując się na powietrzne pompy ciepła, musimy liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi niż w przypadku pomp gruntowych.

Cena gruntowej pompy ciepła

Energię geotermalną niskich temperatur można z powodzeniem wykorzystać do ogrzewania domu. Wystarczy nabyć gruntową pompę ciepła. Zasada działania pompy ciepła jest podobna do pobierania wody ze studni. Podczas pompowania wody podnosimy ją, czyli – mówiąc najprościej – przenosimy ze stanu o niższej energii do stanu wyższej energii. Jeśli chodzi o gruntową pompę ciepła, potrzebna nam będzie do tego energia elektryczna. Gruntowe pompy ciepła są bardziej efektywne niż powietrzne. Dlatego są tańsze w eksploatacji. Mają ogromny bufor ciepła w postaci energii z gruntu. W przypadku niskich temperatur na zewnątrz budynku, temperatura dolnego źródła będzie wynosić kilka stopni zamiast minus kilkunastu stopni. To dlatego gruntowe pompy ciepła są wyjątkowo efektywne.

Aby poznać cenę pomp ciepła, zapraszamy do kontaktu!

 

Polecane wpisy na blogu:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę