
Jeżeli planujesz montaż gruntowej lub powietrznej pompy ciepła, panele fotowoltaiczne stanowią idealne uzupełnienie instalacji. Połączenie obu systemów sprawi, że twój dom będzie zużywać minimalną ilość energii, a energię elektryczną będziesz mieć praktycznie za darmo! Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, staniesz przed różnymi decyzjami, związanymi z wyborem firmy montażowej, marki paneli i inwerterów. Przede wszystkim, warto zatrudnić profesjonalną firmę, która kompleksowo zajmie się wykonaniem paneli – od projektu inwestycji po jej realizację. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Odpowiadamy.
Spis treści:
We wpisie dowiesz się, co to jest fotowoltaika, oraz na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne.
Fotowoltaika w wolnym tłumaczeniu, oznacza prąd generowany przez słońce. Na czym polega wytwarzanie prądu przez panele fotowoltaiczne? Bezpośrednio na ogniwa padają promienie słoneczne, a dzięki zachodzącemu wewnątrz paneli efektowi fotowoltaicznemu, powstaje prąd stały. Wytworzony przez panele prąd, zostaje przetransportowany do inwertera, który przekształca prąd stały na prąd zmienny. Ten rodzaj energii zasila wszelkie obecne w mieszkaniu sprzęty elektryczne, a niewykorzystany, trafia do sieci zasilającej resztę urządzeń w okolicy. Nadwyżka wyprodukowana przez panele fotowalotaiczne jest zwracana właścicielowi paneli bezpośrednio z sieci, w momencie gdy ten, będzie jej najbardziej potrzebować.
Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim musisz określić ile prądu w ciągu roku zużywa twoje gospodarstwo domowe. Od tego parametru będzie zależeć dobór mocy instalacji oraz określenie długości czasu, w jakim zwróci się koszt inwestycji. W tym celu, najłatwiej będzie podsumować zgromadzone rachunków za prąd, lub w przypadku nowej inwestycji – dokonać obliczeń z uwzględnieniem ilości domowników, ilości sprzętów elektrycznych i powierzchni inwestycji. Jeżeli planujesz montaż powietrznej lub gruntowej pomocy ciepła, także uwzględnij ją w obliczeniach.
Działaniem paneli fotowoltaicznych powinieneś cieszyć się przez długie lata użytkowania. Aby inwestycja zaczęła przynosić zyski, musisz mieć pewność o nieprzerwanym działu i bezawaryjności zakupionych produktów. Im dłuższy okres gwarancji oferowany przez producenta, tym większą masz pewność o zakupie produktu najwyższej jakości. Warto wspomnieć o dwóch rodzajach gwarancji – jedna z nich dotyczy samego produktu, druga zaś na efektywność pracy paneli fotowoltaicznych na przestrzeni lat.
Kolejnym istotnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru paneli fotowoltaicznych, jest możliwy maksymalny poziom mocy. Najwyższa moc paneli nie zawsze oznacza najlepsze wyjście – może okazać się że panele o bardzo wysokiej mocy są jednocześnie droższe, co sprawi, że inwestycja stanie się mniej opłacalna. Warto zwrócić uwagę na koszt wyprodukowania 1 Wp przez panele słoneczne. Może się okazać, że panele ze średniej półki cenowej zapewnią tańsze źródło energii, niż panele z najwyższej półki.
Do określenia odpowności paneli słonecznych na temperaturę służy współczynnik Pmax, który wskazuje wydajność fotowoltaiki, pod wpływem określonej temperatury. Panele fotowoltaiczne jak każde urządzenie, nie przepada za pracą w bardzo wysokich temperaturach. Gdy temperatury rosną, wydajność paneli słonecznych spada. Przegrzane panele fotowoltaiczne w efekcie produkują mniej energii elektrycznej.
Każdy z powyższych czynników jest istotny podczas wyboru odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Jednak nie można zapominać o klasycznych sposobach, opierających się na doświadczeniu innych użytkowników. Warto zasięgnąć porady osób, które korzystają z odnawialnego źródła energii jakim jest energia słoneczna. Ich doświadczenie i spostrzeżenia mogą być bardzo cenne i ułatwią wybór konkretnej firmy, oferującej zielone źródła energii.
kontakt@grupaeneco.pl