Publikacje

Kocioł gazowy dwufunkcyjny a pompa ciepła – co lepsze?


W pełni komfortowe i niezawodne ogrzewanie domu to bez wątpienia coś, co chce posiadać u siebie każdy z nas. Wybór odpowiedniego sprzętu może jednak przysporzyć nieco problemów, szczególnie jeśli ktoś nie ma doświadczenia w tego typu sprawach. Sporo osób decyduje się na ogrzewanie gazowe lub też na pompy ciepła. Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Spis treści

Ogrzewanie własnego domu

Dostępne rodzaje kotłów gazowych

Gazowe kotły kondensacyjne

Kotły jednofunkcyjne

Kotły dwufunkcyjne

Jak działają kotły kondensacyjne gazowe?

Kocioł kondensacyjny – jaka moc?

Kiedy zdecydować się na kocioł kondensacyjny?

Jakie korzyści płyną z użytkowania ogrzewania gazowego?

Kotły kondensacyjne wysokiej klasy

Dlaczego warto wybrać kotły gazowe kondensacyjne?

Gazowe kotły kondensacyjne – cena

Czym jest pompa ciepła?

W jaki sposób działa pompa?

Wydajność instalacji

Kiedy postawić na pompę ciepła?

Możliwość uzyskania dotacji

Ile wynosi zużycie prądu przez pompę?

Koszt założenia pompy w domu

Zalety i wady takiej techniki grzewczej

Kocioł gazowy połączony z pompą

Jakie ogrzewanie warto wybrać?

Podsumowanie

Ogrzewanie własnego domu

Wykorzystanie kotła gazowego oraz gazu ziemnego lub też pompy ciepła to w dzisiejszych czasach bardzo popularne metody na to, by uzyskać ciepło w każdym pomieszczeniu oraz ciepłą wodę użytkową. Warto postawić na wydajne urządzenie, które spełni wszelkie oczekiwania i pozwoli cieszyć się odpowiednim komfortem.

Dostępne rodzaje kotłów gazowych

Jeśli chodzi o kotły gazowe to istnieje kilka ich rodzajów. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, więc warto sprawdzić, czym charakteryzują się poszczególne z nich. Są to m. in. kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł gazowy jednofunkcyjny czy też kotły dwufunkcyjne oraz kotły tradycyjne.

Gazowe kotły kondensacyjne

Kondensacyjne kotły gazowe mogą uzyskiwać wysoką sprawność – nawet 108-109%. Jest to możliwe w momencie, gdy w bilansie cieplnym zostanie uwzględniona para wodna. Gazowy kocioł kondensacyjny charakteryzuje mniejsze zużycie energii niż w zwykłych kotłach grzewczych. Dzięki temu kocioł gazowy kondensacyjny jest bardzo wydajny oraz ekologiczny.

Kotły jednofunkcyjne

Kocioł gazowy jednofunkcyjny zawierający zasobnik to bardzo dobry wybór w momencie, gdy w swoim domu posiadasz kilka kuchni czy też łazienek. Jeśli posiadasz obszerny dom i piec gazowy będzie znajdował się daleko od kranów powinieneś wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Taki kocioł podnosi temperaturę wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz jest dostarczycielem ciepłej wody użytkowej.

Kotły dwufunkcyjne

Gazowe kotły kondensacyjne dwufunkcyjne ogrzewają wodę użytkową dzięki znajdującemu się w urządzeniu wymiennikowi płytowemu. Zimna woda przepływa przez wymiennik, gdy kran zostaje odkręcony, a następnie podgrzewana jest ona w nim do odpowiedniej temperatury. Gdy nastąpi osiągnięcie właściwej temperatury wody, trafia ona do kranu. Aby spalanie gazu ziemnego odbywało się jak najwydajniej, wymiennik musi mieć dużą powierzchnię.

Jak działają kotły kondensacyjne gazowe?

Kotły kondensacyjne uzyskują dodatkowe ciepło z pary wodnej, która powstaje ze spalania gazu. Takie rozwiązanie jest oszczędne i bardzo wydajne i sprawia, że piece gazowe kondensacyjne są rewelacyjnym wyborem do praktycznie każdego domu. Ciepło wytwarzane podczas spalania gazu jest procesem, który zachodzi we wszystkich kotłach gazowych.

Kocioł kondensacyjny – jaka moc?

Aby odpowiednio określić jeśli chodzi o kotły kondensacyjne, konieczne będzie wzięcie pod uwagę kilku czynników. Podstawowym z nich jest oczywiście powierzchnia domu. Kolejne to jakość i grubość warstwy ocieplania budynku oraz wysokość pomieszczeń. Dla domów o powierzchni 150 m2 kotły jednofunkcyjne powinny mieć moc od 9-12 kW, natomiast dwufunkcyjne ok. 11-14 kW.

Kiedy zdecydować się na kocioł kondensacyjny?

Warto wspomnieć o tym, że niezależnie od tego czy decydujesz się na kocioł jednofunkcyjny czy też dwufunkcyjny, wymaga on podłączenia do sieci. Gdy dom nie jest podłączony do sieci gazowej, dobrym wyborem jest zbiornik na gaz, który będzie uzupełniany co jakiś czas. Nowy kocioł kondensacyjny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku starych urządzeń, które nie są już tak skuteczne i oszczędne, szczególnie jeśli mówimy o kosztach ogrzewania.

Jakie korzyści płyną z użytkowania ogrzewania gazowego?

Ogrzewanie domu gazem ziemnym poprzez kocioł kondensacyjny pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania dzięki ograniczeniu zużycia paliwa nawet o 30%. W dodatku zapewnia bezpieczeństwo domowników dzięki zamkniętej komorze spalania, która wyklucza ryzyko zaczadzenia.

Kotły kondensacyjne wysokiej klasy

Wysokiej jakości kotły kondensacyjne takie jak np. Junkers to produkty, które są gwarancją niezawodności. Można je idealnie dopasować do swoich potrzeb oraz rozmiarów budynku. Dzięki nim wszystkie pomieszczenia w domu będą posiadać odpowiednią temperaturę, a mieszkanie w nich będzie w pełni komfortowe. Są gwarancją ciepłej wody niezależnie od pory roku.

Dlaczego warto wybrać kotły gazowe kondensacyjne?

Piece gazowe oraz ogrzewanie gazowe to przede wszystkim możliwość sporych oszczędności w kontekście eksploatacji urządzenia. Warto postawić na wymianę starego źródła ciepła, by cieszyć się komfortem. Kolejnym atutem jest możliwość odprowadzania spalin przez wylot w ścianie domu – w wielu przypadkach nie jest do tego konieczny komin.

Gazowe kotły kondensacyjne – cena

Końcowa cena jest mocno uzależniona od mocy urządzenia oraz producenta. Można jednak oszacować, że całkowity koszt instalacji wyniesie od 10 do 25 tysięcy złotych. Ogrzewanie gazowe jest więc dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy zależy Ci na skuteczności i rozsądnej cenie.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to pobiera energię cieplną z otoczenia i przekształca ją w energię grzewczą, która wykorzystywana jest do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. W połączeniu z chociażby fotowoltaiką pozwala to uzyskać ciepło w domu stosunkowo niskim kosztem.

W jaki sposób działa pompa?

Pompa działa na zasadzie poboru ciepła od źródła i przekształceniu go w energię cieplną. Ze względu na możliwość oszczędzenia sporych ilości pieniędzy, coraz więcej osób decyduje się na montaż takiego urządzenia u siebie w domu.

Wydajność instalacji

Decydując się na pompę można znacząco poprawić swój komfort w domu. Urządzenie jest bardzo skuteczne i gwarantuje rewelacyjne rezultaty niezależnie od pory roku. Dodatkowym plusem jest to, że za jego pomocą w okresie letnim można również ochładzać poszczególne pomieszczenia.

Kiedy postawić na pompę ciepła?

Będąc na etapie projektowania domu i planując jego budowę warto wziąć pod uwagę montaż pompy. Jest to idealny moment ze względu na fakt, iż niektóre urządzenia mogą sprawiać trudności w montażu w momencie, gdy dom jest już ukończony.

Możliwość uzyskania dotacji

Niezaprzeczalnym plusem w przypadku pomp jest fakt, iż na tego typu urządzenia można uzyskać obecnie całkiem wysokie dotacje. Wykorzystanie takiej techniki grzewczej jest obecnie dobrym rozwiązaniem w kontekście dbania o środowisko naturalne.

Ile wynosi zużycie prądu przez pompę?

Na każde 100 m2 zapotrzebowanie urządzenia wynosi około 2000-3000 kWh. Jest to oczywiście średnia wartość, która może się zmieniać w zależności od różnych czynników i potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Koszt założenia pompy w domu

Koszt urządzenia razem z instalacją i montażem oscyluje w granicach 30-45 tysięcy złotych. Jednakże dzięki możliwości uzyskania dotacji kwota ta może znacząco zmaleć, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób.

Zalety i wady takiej techniki grzewczej

Do zalet należy fakt, iż jest to ekologiczne źródło ogrzewania, a sam sprzęt jest praktycznie bezobsługowy. Niskie koszty ogrzewania i wysoki poziom bezpieczeństwa to dodatkowe atuty. Do wad należy zaliczyć natomiast wysoki koszt sprzętu oraz jego montażu.

Kocioł gazowy połączony z pompą

W ostatnim czasie popularne stało się również łączenie pomp oraz kotłów gazowych. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie jeszcze większych możliwości w kontekście oszczędzania energii, zmniejszenia wpływu na środowisko oraz szybkiego dostępu do ciepłej wody użytkowej.

Jakie ogrzewanie warto wybrać?

Zarówno piec gazowy jak i wysokiej klasy pompa znajdują swoje zastosowanie w konkretnych przypadkach. Oba te wybory mogą być strzałem w dziesiątkę, pod warunkiem że weźmie się pod uwagę ich zalety oraz własne potrzeby.

Podsumowanie

Pompy oraz kotły zasilane gazem ziemnym to powszechne rozwiązania w nowoczesnych domach. Jeśli w Twoim domu posiadasz starą instalację, która nie do końca spełnia już swoją rolę, warto zastanowić się nad jej modernizacją. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie o wiele lepszy komfort, ale również zmniejszysz rachunki za ogrzewanie, co w dzisiejszych czasach stanowi niezaprzeczalny atut. Warto postawić na produkty najwyższej jakości, by cieszyć się odpowiednią wygodą niezależnie od pory roku.

Przeczytaj również: Pompa ciepła czy gaz?

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę