Pompa ciepła – czy się opłaca?

 In Publikacje

Ogrzewanie pompą ciepła budzi duże emocje. Głównie ze względu na wydatki jakie trzeba ponieść na inwestycję w ten system ogrzewania i oczekiwany okres zwrotu. A przecież ogrzewanie domu za pomocą urządzenia, do którego dostarczamy jedną jednostkę energii elektrycznej, a otrzymujemy trzy-cztery razy więcej energii w postaci ciepła, powinno tylko cieszyć…

Pompa ciepła powietrze woda cena

Powietrzne pompy ciepła czy gruntowa pompa ciepła nie jest tanim rozwiązaniem. To w zasadzie jedyny minus, który powstrzymuje przed zdecydowaniem się na to rozwiązanie. Cena instalacji wiąże się z wydatkiem co najmniej 30 tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że inwestycja bardzo szybko się zwraca, a ogrom zalet rekompensuje poniesione koszty.

Wiele osób decyduje się na zainwestowanie w gazowe pompy ciepła czy inne pompy ciepła ze względu na to, że ceny paliw stale rosną. Mając pompę ciepła, możemy cieszyć się niższymi rachunkami. Liczymy na to, że za ogrzewanie domu będziemy mogli płacić kilkakrotnie mniej niż osoby, które korzystają z kotłów na gaz płynny, olej opałowy czy z grzejników elektrycznych. Ogrzewanie elektryczne to najdroższa opcja. Pompa ciepła gruntowa jest przeważnie wybierana do domów, w których nie ma możliwości ogrzewania stosunkowo tanim gazem ziemnym.

Pompa ciepła cena

Osoby, które decydują się na zainwestowanie w pompy ciepła powietrzne, wyliczają, po ilu latach inwestycja się zwróci. Wystarczy porównać koszty poniesione na zainstalowanie pompy ciepła i ogrzewania pompą z innymi źródłami ciepła. Przeważnie okazuje się, że okres zwrotu wynosi zaledwie kilka lat. Trzeba jednak pamiętać, że im większe są straty ciepła, tym większą moc musi mieć pompa. Wtedy jest droższa.

Pompa ciepła koszt

Jak zostało wspomniane na początku, gruntowa, powietrzna czy gazowa pompa ciepła wiąże się z kosztem co najmniej 30 tysięcy złotych. Ze względu na to, że jest to ekologiczne rozwiązanie, można liczyć na atrakcyjne dofinansowania. Rośnie także świadomość wśród właścicieli domów – nie chcą oni żyć z poczuciem, że negatywnie wpływają na środowisku. Choć to energia elektryczna napędza pompę, a jest ona wciąż produkowana z węgla, jej udział wynosi jedynie 17%. Co więcej, trzeba pamiętać, że najbardziej uciążliwe w naszym kraju jest działanie tysięcy domowych kotłów węglowych. To właśnie one są przyczyną smogu.

Zastosowanie pompy ciepła – czy to jest opłacalne?

Wymiana starego systemu ogrzewania na pompę ciepła to coraz bardziej powszechne działanie podczas remontu kotłowni czy termomodernizacji domu. Pompy ciepła typu powietrze-woda jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne. W odróżnieniu od systemów z pompami solanka-woda nie wymagają wykonania dolnego źródła w postaci kolektora gruntowego czy sond pionowych. Współczesne pompy ciepła mogą odbierać ciepło z powietrza, którego temperatura spada nawet poniżej zera (do -20 stopni Celsjusza). Moc cieplna pompy, a także jej efektywność, spada z wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem dodatkowego źródła ciepła.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy pompa ciepła jest dla nas opłacalnym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami termomodernizacji. Przede wszystkim pompy ciepła zapewniają ogrzewanie budynku, o ile obecny system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania. W takich przypadkach wybieramy pompę o wysokiej temperaturze zasilania systemu grzewczego nawet w niskich temperaturach powietrza w przypadku pomp powietrznych.

Jeśli posiadamy działkę niewielkich rozmiarów, dobrym wyborem są pompy ciepła powietrze-woda. W przypadku, gdy aktualnym sposobem ogrzewania są kotły opalane propanem lub olejem, pompa ciepła z pewnością jest korzystnym rozwiązaniem. Jednym z plusów jest ogromna oszczędność, zaś drugim, dbałość o środowisko naturalne. Warto sprawdzić aktualne programy rządowe pozwalające na dofinansowanie do pomp ciepła.

Przeczytaj również jaką wybrać do domu pompę ciepła oraz Pompa ciepła czy gaz?

 

Polecane wpisy na blogu:

Recent Posts
japońskie pompy ciepła zagwarantująciepłą wodę i ogrzewanie