Pompa ciepła i fotowoltaika – skuteczny sposób na niskie koszty energii

Co ciekawe, pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne mogą być połączone w jednej instalacji. Nie ma konieczności decydowania się wyłącznie na jedno z tych rozwiązań. Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, natomiast panele fotowoltaiczne wytwarzają ją bezkosztowo i ekologicznie. To bardzo korzystne ekonomicznie rozwiązanie, które wspiera środowisko naturalne.

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła są odnawialnym źródłem energii, czerpiącym ją z gruntu, wody czy powietrza, jednak zużywają więcej energii elektrycznej niż tradycyjne urządzenia grzewcze. Jeśli jednak pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne połączymy w jednej instalacji, umożliwimy zasilanie pompy ciepła energią elektryczną, która będzie produkowana przez panele fotowoltaiczne.

Jeżeli posiadamy dom jednorodzinny o powierzchni wynoszącej ok. 130 metrów kwadratowych, rocznie do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej potrzebujemy mniej więcej 11,8 tysiąca kWh energii cieplnej. By dostarczyć taką porcję energii przez pompę ciepła, konieczne jest pobranie z sieci ponad 3100 kWh energii elektrycznej.

Energia dostarczana przez panele fotowoltaiczne

Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, możemy znacząco zaoszczędzić. W polskich warunkach instalacja fotowoltaiczna z każdego 1 kWp dostarcza rocznie ponad 980 kWh energii elektrycznej. Do zaspokojenia potrzeb domu jednorodzinnego i jego bezpłatnego ogrzewania wystarczyłaby instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,2 kWp. W praktyce jednak okres produkcji energii elektrycznej z instalacji oraz czas pracy pompy ciepła się rozmijają.

Wedle obowiązujących obecnie przepisów, możliwe jest przesłanie nadmiaru energii elektrycznej, która została wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną, do sieci elektroenergetycznej, by następnie przez 365 dni od ostatniego rozliczenia z dystrybutorem, możliwe było korzystanie z niej. Warto dążyć do tego, by jak największą część energii, która pochodzi z instalacji fotowoltaicznej, spożytkować na miejscu.

Fotowoltaika i pompa ciepła – duet idealny?

Mimo drobnych wad, warto skorzystać z zestawu składającego się z fotowoltaiki i pompy ciepła. Będzie to wymagało nakładów inwestycyjnych, jednak szybko się one zwrócą. Należy uwzględnić to rozwiązanie jeszcze na etapie projektu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mogli skorzystać z niego także ci, którzy już posiadają budynek mieszkalny. Warto dopytać o szczegóły u sprawdzonego producenta.

Najnowsze wpisy