Pompa ciepła – jaka najlepsza? Pompy ciepła są wykorzystywane do ogrzewania, chłodzenia domów oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Doskonale sprawdzają się szczególnie w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Co istotne, pompę ciepła można zastosować na dosłownie każdej posesji. Czy da się odpowiedzieć na pytanie, która pompa ciepła sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy!
Z wpisu dowiesz się, jak działają pompy ciepła oraz która pompa ciepła będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku danej inwestycji.
Pompa ciepła sama nie wytwarza ciepła. Pozwala jednak pozyskać ciepło z otoczenia, a następnie przetworzyć na użyteczną postać. Działanie pompy ciepła opiera się na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu czynnika roboczego – gazu o niskiej temperaturze parowania. Podczas odparowywania pobiera on ciepło z otoczenia domu, z kolei przy sprężaniu temperatura wzrasta, a ciepło trafia do domowej instalacji grzewczej. Sama pompa ciepła jest jedynie jednym z elementów potrzebnych do działania systemu. To od temperatury oraz innych parametrów źródeł górnego i dolnego zależy jej działanie, ilość oraz koszt pozyskanego ciepła.
Największą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Pompy gruntowe wykorzystują ciepło zawarte w ziemi. Możemy zdecydować się na jedną z trzech form instalacji. Pierwsza z nich to kolektor poziomy. Wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym są zakopane stosunkowo płytko, lecz na dużej powierzchni. Druga opcja to sondy pionowe, czyli pojedyncze pętle z rur umieszczone w odwiertach głębokich na kilkadziesiąt metrów. Z kolei trzecia to kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem. Składa się z miedzianych rur, które są wypełnione czynnikiem chłodniczym pompy. Rozwiązanie to sprawia, że gruntowa pompa ciepła jest wysoce sprawna. Tego rodzaju pompy sprawdzą się niezależnie od pory roku. Nie możesz się zdecydować? Przeczytaj artykuł pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
Druga możliwość to powietrzne pompy ciepła. Przez ostatnie lata rozwijają się bardzo szybko i zyskują na zainteresowaniu. Mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Nie ma znaczenia wielkość działki czy panujące na niej warunki. Powietrze jest przecież dostępne wszędzie. Nie trzeba budować żadnej instalacji po stronie źródła dolnego. Koszty inwestycyjne są zatem niższe. Pompy powietrza są dobrym wyborem dla osób remontujących dom. Nie potrzebują komina, a także nie wpływają na działanie wentylacji.
kontakt@grupaeneco.pl