Publikacje

Pompa ciepła powietrze woda – co trzeba wiedzieć?


Zastanawiasz się nad tym, czy pompa ciepła powietrze woda jest dobrym rozwiązaniem? Przedstawiamy najczęstsze wskazówki i wątpliwości dotyczące pompy ciepła powietrze woda.

Spis treści:

  • Pompa ciepła powietrze woda a kaloryfery
  • Pompa ciepła powietrze woda a gaz
  • Pompa ciepła powietrze woda budowa

Pompa ciepła powietrze woda a kaloryfery

Ekologiczne rozwiązania, jak pompa ciepła powietrze woda, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pompy ciepła powietrze woda są bardzo ekonomiczne i praktycznie bezobsługowe. Co więcej, nie zanieczyszczają środowiska. Będą odpowiednie jako alternatywa dla kotłów na olej. Pytanie pojawia się wtedy, gdy zastanawiamy się, czy możemy wykorzystać pompy ciepła przy istniejącej instalacji z grzejnikami. Nie istnieją przeciwwskazania odnośnie do tego, aby pompa ciepła powietrze woda współpracowała z kaloryferami. Nie musi być to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami. Pompy ciepła powietrze woda mogą być z powodzeniem montowane w nowych obiektach, ale także tych istniejących, w których są kaloryfery.

Pompa ciepła powietrze woda a gaz

Istnieje wiele wyliczeń, które udowadniają, że pompa ciepła powietrze woda jest korzystniejszym rozwiązaniem niż gaz. Dlaczego? Jeszcze do niedawna gaz z sieci był stosunkowo tanim nośnikiem energii. To dlatego wiele osób wybierało kocioł gazowy do swoich domów. Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, a poniesione koszty inwestycji bardzo szybko się zwracają. Wystarczy jedynie odpowiednio wybrać pompę ciepła do swoich potrzeb.

Pompa ciepła powietrze woda budowa

Pompa ciepła powietrze woda nie ma skomplikowanej budowy. Jednostka zewnętrzna łączy się z jednostką wewnętrzną przewodami z czynnikiem chłodniczym. Ciepło odbierane w parowniku podnosi temperaturę czynnika chłodniczego, który jest kierowany do sprężarki. Czynnik chłodniczy o podwyższonej temperaturze oraz ciśnieniu oddaje ciepło w skraplaczu i powraca do parownika poprzez elektroniczny zawór rozprężny. Woda grzewcza odbiera ciepło ze skraplacza i jest dogrzewana w przepływowym podgrzewaczu elektrycznym w razie potrzeby. Pompa obiegowa kieruje wodę grzewczą do instalacji grzewczej budynku lub na wężownicę podgrzewacza wody użytkowej, czyli CWU.

 

Polecane artykuły na blogu:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę