Firma Sofath produkuje gruntowe pompy ciepła od ponad 35 lat. Niewiele firm na rynku może pochwalić się takim doświadczeniem i wiedzą, które mają swoje odzwierciedlenie w jakości produkowanych pomp ciepła.
W 2010 roku firma SOFATH została kupiona przez największą grupę grzewczą w Europie – BDR Thermea, do której należą takie znane marki na rynku grzewczym jak Baxi, De Dietrich, Brojte, Remeha, Senertec i wiele innych.
Szczególną rolę wśród pomp SOFATH odgrywa Sofath Caliane. Jest to pompa, która działa w oparciu o technologię bezpośredniego odparowania czynnika w gruncie.
Technologia ta, zdaniem EHPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pomp Ciepła), jest pod względem sezonowego współczynnika efektywności znacznie efektywniejszą pompą niż inne pompy działające w technologii glikolowej.
Wysoka wartość współczynnika SCOP wynika z zastosowania jako dolnego źródła miedzianej rury, która znacznie lepiej odzyskuje energię z gruntu niż rury z tworzywa sztucznego stosowane w pompach glikolowych.
Do osiagnięcia tak dobrych parametrów przyczynia się również brak w instalacji pompy obiegowej dolnego źródła, która pobiera dość dużo energii.
Istotne znaczenie ma również brak w układzie wymiennika ciepła pomiędzy dolnym źródłem (rurami miedzianymi), a pompą ciepła. Jak wiadomo, każdy wymiennik generuje straty ciepła, dlatego opracowanie technologii bez wymiennika znacznie przyczyniło się do istotnej poprawy efektywności.
Pompa ciepła SOFATH Caliane ma stosunkowo prostą budowę i łatwy dostęp do wszystkich elementów pompy. To bardzo istotne ze względu na ewentualne serwisowanie pompy i jej koszty.
Ważnym argumentem, który daje przewagę tej pompy nad pompami glikolowymi, jest bardzo efektywna praca układu pompy przy zastosowaniu poziomego wymiennika ciepla.
Powierzchnia działki potrzebna do montażu wymiennika poziomego odpowiada jedynie około 80% powierzchni ogrzewanej budynku. Dla porównania zastosowanie wymiennika poziomego dla pomp glikolowych do nowego domu o powierzchni 200 m2 wymaga działki o powierzchni około 500 m2, a dla pompy SOFATH Caliane – jedynie 170 m2. W przypadku położenia wymiennika na dwóch poziomach będzie to jedynie około 100 m2!
Jako dolne źródło dla tych pomp można również zastosować pionowe wymienniki ciepła. Sumaryczna długość odwiertów jest około 50% mniejsza w stosunku do długości odwiertów niezbędnych w przypadku zastosowania pomp glikolowych.
W Europie Zachodniej zachodzą coraz większe problemy inwestorów w uzyskaniu pozwolenia na wykonywanie odwiertów ze względu na ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych. Dlatego efektywna technologia bezpośredniego odparowania z wymiennnikiem poziomym SOFATH Caliane wydaje się technologią przyszłości.
Dla wielu klientów, którzy zdecydowali sie na wybór pompy Caliane, istotne znaczenie miało to, że pompa nie posiadała żadnych grzałek, których zadaniem jest wsparcie ogrzewania w bardzo niskich temperaturach.
Dobór każdej pompy Caliane oparty jest na bardzo dokładnym wyliczeniu strat ciepła budynku, analizie gruntu i oczekiwaniach temperaturowych klientów. Wykonanie projektu rozprowadzenia ciepła (w postaci ogrzewania podłogowego, grzejników bądż kliamakonwektorów) pozwala doświadczonej firmie instalacyjnej na montaż pompy bez grzałek. Zachodzi pewność, że oczekiwany przez klientów komfort cieplny zostanie zachowany przy występowaniu bardzo niskich kosztów eksploatacyjnych.
Istnieje stosunkowo mała popularność pomp działających w technologii bezpośredniego odparowania na polskim rynku. Wynika to z konieczności posiadania znacznie większej wiedzy i umiejętności w dziedzinie chłodnictwa niż w przypadku pomp glikolowych. Niewiele jest na polskim rynku firm posiadających taką wiedzę. Niebędne szkolenia pracowników i uzyskiwanie odpowiednich certyfikatów jest kosztowne oraz czasochłonne.
Wiele firm stawia na proste w montażu pompy powietrzne, a zwłaszcza pompy powietrzne typu monoblok lub pompy glikolowe.
Niestety, niewielu klientów zdaje sobie sprawę z tego, że inwerterowe pompy powietrzne są bardzo trudne do serwisowania. W przypadku wystąpienia awarii tylko około 10% firm instalacyjnych potrafi rozwiązać problem, a koszty ewentualnych części zamiennych i usług serwisowych są bardzo wysokie.
Polecane wpisy na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl