Powietrzne pompy ciepła już od kilku lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów budujących swój nowy dom lub modernizujących ten obecny. Skutecznie wypierają kotły na węgiel i ekogroszek, a nawet kotły gazowe. Do tego należą do grupy odnawialnych źródeł energii.
Wielu inwestorów, w podążaniu za sąsiadami, znajomymi i informacjami znalezionymi w internecie, również decyduje się na zakup pompy ciepła powietrze-woda. Niewiele jednak osób wie, jaka jest najodpowiedniejsza pompa powietrzna do ich domu i jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze. Wiele marketingowych chwytów ze strony nieuczciwych firm powoduje, że wybór po kilku miesiącach okazuje się nietrafiony, a rachunki za ogrzewanie są znacznie wyższe niż obiecywał instalator. Temperatura w domu nie może osiągnąć nawet 20 stopni Celsjusza, a przygotowanie ciepłej wody użytkowej, również nie działa poprawnie. Warto postawić na firmę, która wykonuje montaż pomp ciepła od wielu lat i zdobyła doświadczenie. Idealnie gdyby oferowała również serwis pomp ciepła.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że żadna firma europejska oferująca powietrzne pompy ciepła nie jest producentem najważniejszego elementu pompy ciepła, czyli sprężarki. Firmy znane i specjalizujące się w kotłach gazowych jedynie składają pompy z elementów dostarczonych przez wielu różnych producentów. Jedne robią to lepiej, inne gorzej. Firmy produkujące sprężarki i prawie wszystkie inne elementy pompy w swoich fabrykach znajdują się w Japonii – Mitsubishi i Panasonic. Przedsiębiorstwa te również sprzedają swoje sprężarki europejskim producentom, a nierzadko też całe jednostki zewnętrzne, czyli najważniejsze elementy pompy. Jednak żadna firma produkująca sprężarki nie sprzedaje konkurentom najnowszych i najlepszych rozwiązań. Te technologie stosowane są jedynie w swoich pompach ciepła powietrznych. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając markę powietrznej pompy ciepła i decydując się na montaż pompy ciepła konkretnego producenta.
Nie zawsze tak jest, że im dłuższa gwarancja, tym lepszy produkt – o czym świadczy choćby przypadek samochodów Daewoo, które oferowały najdłuższe gwarancje na rynku, a mimo to nie wytrzymały konkurencji. Obecnie jednak czołowe firmy produkujące powietrzne pompy ciepła oferują 5-letnią gwarancję na jej wszystkie elementy. Warto ten czynnik wziąć pod uwagę, gdyż kupując powietrzną pompę ciepła o takiej gwarancji, można przynajmniej przez ten okres spać spokojnie. Ale czy na pewno?
Wybór firmy instalacyjnej jest chyba najtrudniejszym wyborem, a na pewno najistotniejszym, biorąc pod uwagę fakt, że to na firmie instalacyjnej spoczywa obowiązek serwisowania powietrznych pomp ciepła przez okres gwarancyjny i pogwarancyjny. Producenci jedynie zapewniają cześci zamienne.
Podczas obserwowania rynku powietrznych pomp ciepła i również gruntowych pomp ciepła można zauważyć, że tylko niewielka liczba firm posiada kompetencje do diagnozowania i naprawy tych bardzo skomplikowanych, naszpikowanych elektroniką urządzeń. Zdecydowana większość firm instalatorskich oferujących pompy to te, które jeszcze niedawno specjalizowały się jedynie w wykonywaniu instalacji wod-kan., montażu korłów węglowych lub gazowych. Nie zdobyły jeszcze niezbędnej wiedzy i doświadczenia w zakresie powietrznych pomp ciepła. W przypadku zakupu pompy od takiej firmy, która najprowdopodobniej zaoferowała najniższą cenę sprzedaży, klient naraża się na poważne problemy. Nierzadko zdarza się, że takie przedsiębiorstwa instalatorskie w momencie pojawienia się problemu przestają odbierać telefony, a klient zmuszony jest szukać pomocy gdzie indziej. Taka pomoc kosztuje wówczas bardzo dużo. Instalacja pomp ciepła i wybór firmy powinny być dobrze przemyślane.
Przeczytaj również: Jaką pompę ciepła wybrać?
Przeczytaj również artykuł:
kontakt@grupaeneco.pl