Powietrzne pompy ciepła – informacje ogólne

Powietrzne pompy ciepła już od kilku lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów budujących swój nowy dom lub modernizujących ten obecny. Skutecznie wypierają kotły na węgiel i ekogroszek, a nawet kotły gazowe.

Wielu inwestorów, w podążaniu za sąsiadami, znajomymi i informacjami znalezionymi w internecie, również decyduje się na zakup pompy ciepła powietrze-woda. Niewiele jednak osób wie, jaka jest najodpowiedniejsza pompa powietrzna do ich domu i jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze. Wiele marketingowych chwytów ze strony nieuczciwych firm powoduje, że wybór po kilku miesiącach okazuje się nietrafiony, a rachunki za ogrzewanie są znacznie wyższe niż obiecywał instalator. Temperatura w domu nie może osiągnąć nawet 20 stopni Celsjusza.

Poniżej zebraliśmy garść wskazówek dla inwestorów rozważających zakup pompy ciepła powietrze-woda:

1. Jaką markę wybrać? Buderus, Panasonic, a może warto wybrać cieszącą się chyba najlepszą opinią na rynku pompę ciepła Zubadan firmy Mitsubishi?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że żadna firma europejska oferująca powietrzne pompy ciepła nie jest producentem najważniejszego elementu pompy ciepła, czyli sprężarki. Firmy znane i specjalizujące się w kotłach gazowych jedynie składają pompy z elementów dostarczonych przez wielu różnych producentów. Jedne robią to lepiej, inne gorzej. Firmy produkujące sprężarki i prawie wszystkie inne elementy pompy w swoich fabrykach znajdują się w Japonii – Mitsubishi i Panasonic. Przedsiębiorstwa te również sprzedają swoje sprężarki europejskim producentom, a nierzadko też całe jednostki zewnętrzne, czyli najważniejsze elementy pompy. Jednak żadna firma produkująca sprężarki nie sprzedaje konkurentom najnowszych i najlepszych rozwiązań. Te technologie stosowane są jedynie w swoich pompach ciepła powietrznych. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając markę powietrznej pompy ciepła.

2. Gwarancja producenta

Nie zawsze tak jest, że im dłuższa gwarancja, tym lepszy produkt – o czym świadczy choćby przypadek samochodów Daewoo, które oferowały najdłuższe gwarancje na rynku, a mimo to nie wytrzymały konkurencji. Obecnie jednak czołowe firmy produkujące powietrzne pompy ciepła oferują 5-letnią gwarancję na jej wszystkie elementy. Warto ten czynnik wziąć pod uwagę, gdyż kupując powietrzną pompę ciepła o takiej gwarancji, można przynajmniej przez ten okres spać spokojnie. Ale czy na pewno?

3. Firma instalacyjna

Wybór firmy instalacyjnej jest chyba najtrudniejszym wyborem, a na pewno najistotniejszym, biorąc pod uwagę fakt, że to na firmie instalacyjnej spoczywa obowiązek serwisowania powietrznych pomp ciepła przez okres gwarancyjny i pogwarancyjny. Producenci jedynie zapewniają cześci zamienne.

Podczas obserwowania rynku powietrznych pomp ciepła i również gruntowych pomp ciepła można zauważyć, że tylko niewielka liczba firm posiada kompetencje do diagnozowania i naprawy tych bardzo skomplikowanych, naszpikowanych elektroniką urządzeń. Zdecydowana większość firm instalatorskich oferujących pompy to te, które jeszcze niedawno specjalizowały się jedynie w wykonywaniu instalacji wod-kan., montażu korłów węglowych lub gazowych. Nie zdobyły jeszcze niezbędnej wiedzy i doświadczenia w zakresie powietrznych pomp ciepła. W przypadku zakupu pompy od takiej firmy, która najprowdopodobniej zaoferowała najniższą cenę sprzedaży, klient naraża się na poważne problemy. Nierzadko zdarza się, że takie przedsiębiorstwa instalatorskie w momencie pojawienia się problemu przestają odbierać telefony, a klient zmuszony jest szukać pomocy gdzie indziej. Taka pomoc kosztuje wówczas bardzo dużo.

4. Z jakiego powodu powietrzne pompy ciepła Zubadan to optymalny wybór? Dlaczego powietrzne pompy ciepła Mitsubishi Zubadan mają tak doskonałe opinie?

  • Ponad 90 % elementów tej pompy produkowane jest przez Mitsubishi, dlatego firma ta jest ma prawie całkowitą kontrolę jakości na etapie produkcji.
  • Jako jedna z nielicznych firm udostępnia karty techniczne parametrów działania powietrznych pomp ciepła Mitsubishi w całym zakresie temperatur (nawet do -28 stopni Celsjusza).
  • Jako jedyna firma posiada wbudowaną kartę SD, która zapisuje przez okres 4 lat wszystkie najwazniejsze parametry działania pompy, co pozwala zoptymalizować jej pracę i szybko zdiagnozować ewentualne błędy.
  • Jako jedyna firma oficjalnie podaje w swojej dokumentacji, ze przewidywany czas trwałości powietrznych pomp ciepła Zubadan to 40000 motogodzin.
  • Powietrzne pompy ciepła Zubadan zawierają kilkadziesiąt unikalnych rozwiązań opatentowanych przez Mitsubishi.

5. Dlaczego powietrzne pompy ciepła Lizea są bardzo dobrą alternatywą dla klientów mniej wymagających?

  • Powietrzna pompa Sofath Lizea to najbardziej kompaktowe rozwiązanie wśród powietrznych pomp ciepła dostępnych na rynku. Wysokość powietrznej pompy ciepła wraz ze zbiornikiem CWU to jedynie 120 cm!
  • Pompa ciepła Lizea rozwiązuje problem efektywnego rozmrażania wymiennika.
  • Lizea to niezawodna jednostka zewnętrzna.
  • Tę pompę charakteryzuje doskonały stosunek ceny do jakości.
Najnowsze wpisy