W kwartalniku wydanym przez De Dietrich/Sofath ukazał się wywiad z Panem Robertem, któremu zainstalowaliśmy pompę ciepła ponad 3 lata temu. Poniżej prezentujemy jego zawartość.
Dom o powierzchni użytkowej: 200 m2
Położenie: Rybnik, woj. śląskie
Instalacja: pompa ciepła Caliane o mocy 9 kW
Montaż: czerwiec 2015
Instalator: Grupa Eneco
Inwestor: Pan Robert
Jakie czynniki zadecydowały o zastosowaniu ekologicznego źródła energii w Państwa domu? Czy na podjęcie decyzji miało wpływ to, że w regionie zamieszkania odnotowywane są bardzo wysokie poziomy zanieczyszczenia powietrza?
Mieszkam w regionie należącym do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Stężenia zanieczyszczeń w mojej okolicy przekraczają regularnie o kilkaset procent stężenia dopuszczalne. Ten czynnik na pewno był ważnym w podjęciu decyzji o zakupie gruntowej pompy ciepła. Kluczową jednak przyczyną wyboru tego rozwiązania było to, aby zastosowany system był niezawodny, bezobsługowy i tani w eksploatacji. Ze względu na brak gazu w moim rejonie alternatywną opcją był kocioł na ekogroszek lub pelet. Są to rozwiązania tańsze jeśli chodzi o koszty inwestycji w porównaniu do pomp ciepła, lecz nie są to rozwiązania bezobsługowe. Co więcej gromadzenie opału zajmuje bardzo dużo miejsca, więc ostatecznie wybór padł na gruntową pompę ciepła typoszeregu Caliane.
Wybór Grupy Eneco jako instalatora pompy ciepła był przypadkowy, czy może polecony i jak ostatecznie układała się współpraca z Autoryzowanym Koncesjonerem Sofath?
Do podjęcia decyzji o zakupie gruntowej pompy ciepła przekonał mnie przedstawiciel firmy Grupa Eneco z Gliwic. Przed ostatecznym wyborem instalatora odbyłem wiele spotkań osobistych i mnóstwo rozmów telefonicznych z przedstawicielami wielu firm instalujących pompy ciepła. Zdecydowałem się na współpracę z firmą Grupa Eneco, ze względu na bardzo dogłębną wiedzę techniczną przedstawiciela oraz, nie waham się przyznać, wysokie umiejętności sprzedażowe. Zdecydowałem się na wybór gruntowej pompy Caliane działającej w technologii bezpośredniego odparowania w gruncie ze względu na jej wysoką efektywność i bardzo ograniczoną powierzchnię działki, na której mogłem zamontować dolny wymiennik. Jako, że z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, schemat działania pompy gruntowej w tej technologii był dla mnie zrozumiały i przekonywujący. Moim zdaniem był to najlepszy wybór.
Urządzenie użytkowane jest już przez dwa sezony grzewcze, zatem jak Państwo oceniają stopień trudności jego obsługi, komfort cieplny domu oraz koszty eksploatacyjne systemu?
Od terminu montażu tylko okazjonalnie z ciekawości schodzę do pompowni, aby zobaczyć czy pompa działa właściwie. Nigdy nie miałem problemów technicznych, a urządzenie działa całkowicie bezobsługowo. Na początku, gdy pojawiało się wiele pytań związanych z optymalizowaniem ustawień pompy zawsze mogłem liczyć na wsparcie przedstawiciela firmy. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, to dokonałem podsumowania po drugim roku działania systemu. Zdawałem sobie sprawę, że koszty energii pobranej przez urządzenie w pierwszym sezonie grzewczym były niemiarodajne, ponieważ pompa grzała nie tylko dom, ale pomagała także w usuwaniu wilgoci, co wiązać się musi z większym zużyciem energii. Obecnie koszty ogrzewania są niższe, niż oczekiwałem. Po zamontowaniu podliczników i zastosowaniu 2 taryf prądu, całkowity koszt ogrzewania mojego domu od lipca 2016 do końca czerwca 2016 wyniósł 1800 zł. Obecnie mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że decyzja o zakupie tej pompy ciepła od firmy Grupa Eneco była właściwa.
Czy montaż poziomego wymiennika gruntowego miał wpływ na aranżację ogrodu oraz jego późniejszą uprawę?
Po wykonaniu wykopu i ułożeniu rur wymiennika, został on zasypany, a następnie wyrównany zgodnie z zaleceniami firmy instalacyjnej. Na tym terenie zasiałem trawę i posadziłem drzewka. Choć na początku obawiałem się, że ochłodzenie gruntu może negatywnie wpłynąć na posadzone rośliny, to już widzę, że nic takiego nie ma miejsca.
Polecane wpisy na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl