Kto montuje pompy ciepła?

 In Publikacje

Jeśli chodzi o montaż pomp ciepła, wymogi są regulowane w Polsce przez wiele ustaw. Czasami montaż pompy ciepła może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Warto mieć tę kwestię na uwadze, decydując się na alternatywne źródła energii. Kto montuje pompy ciepła? Wyjaśniamy!

Spis treści:

  • Wymogi dotyczące pomp ciepła
  • Kto może montować i serwisować pompy ciepła?

Z wpisu dowiesz się, jakie wymogi dotyczą pompy ciepła oraz kto zajmuje się montowaniem i serwisowaniem pomp ciepła.

Wymogi dotyczące pomp ciepła

Jak zostało wspomniane na wstępie, wymogi dotyczące montowania pomp ciepła, reguluje w Polsce kilka ustaw. Należą do nich m.in. prawo budowlane, prawo ochrony środowiska, a także przepisy mające związek z ochroną zabytków. Dodatkowo warto wspomnieć o wymogach, które są związane z rodzajem źródła energii, które wykorzystuje urządzenie – woda, grunt lub powietrze.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy montaż pompy ciepła wymaga pozwolenia na budowę. Jak wskazuje obowiązujące prawo budowlane, montowanie pompy ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę. Nie ma jednak mowy o wymienniku gruntowym. Co to oznacza w praktyce? Z obowiązku uzyskania pozwolenia są zwolnione indywidualne oczyszczalnie ścieków oraz przyłącza mediów wymagające wykonania podobnych prac zmiennych, jak w przypadku budowy poziomego wymiennika gruntowego, również pozwolenie na jego budowę może nie być wymagane. Należy jednak zapytać o szczegóły w starostwie powiatowym. Zgłasza się zamiar budowy, a następnie czeka 30 dni na tzw. milczącą zgodę.

Kto może montować i serwisować pompy ciepła?

Kto montuje pompy ciepła? Najlepszym wyborem jest zakup pompy wraz z jej montażem. Wtedy mamy pewność, że specjaliści kompleksowo wykonają usługę. Pompy ciepła, które zawierają F-gazy podlegają odpowiednim wymaganiom. Osoby, które pracują przy pompie, muszą posiadać określone uprawnienia, które będą potwierdzone certyfikatem.

Do czynności, które wymagają posiadania certyfikatu, należą:

  • kontrola szczelności urządzeń hermetycznie zamkniętych, które zawierają co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2,
  • odzysk czynnika chłodniczego z układu pompy ciepła,
  • instalacja – montaż pompy ciepła, wykonanie jej układu chłodniczego (jak ma to miejsce w urządzeniach typu Split),
  • naprawa, serwisowanie lub konserwacja pompy ciepła,
  • likwidacja pomp ciepła,
  • kontrola szczelności urządzeń, które zawierają co najmniej

 

Polecany artykuł na blogu:

Recent Posts
co-lepsze-pompa-ciepla-czy-solarydlaczego-warto-pompa-ciepla-do-domu