Pompa ciepła monoblok czy split?

 In Publikacje

Pompy ciepła to rozwiązanie, które bardzo często pojawia się w nowych domach. Jednym z ich rodzajów są powietrzne pompy ciepła. Czerpią one energię z powietrza atmosferycznego (niezależnie od jego temperatury). Nawet wtedy, gdy temperatura jest bardzo niska przekształcają powietrze w ciepło do energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Powietrzne pompy ciepła zawierają podział na pompy ciepła split oraz monoblokowe. Zobacz, co warto o nich wiedzieć?

Spis treści

Pompa ciepła – co to?

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła typu split

Co wyróżnia pompę ciepła typu split?

Zalety i wady pompy split

Pompa ciepła monoblok

Czym jest i jak działa?

Wady i zalety pompy monoblok

Porównanie pomp ciepła

Jaką pompę ciepła wybrać?

Co lepsza – monoblok czy split?

Czym różnią się oba rodzaje?

Wybór pompy ciepła

Pompa ciepła a przestrzeń w domu

Gdzie ulokować pompę ciepła?

Jak zamontować pompę ciepła?

Zalety posiadania pompy ciepła

Podsumowanie

Pompa ciepła – co to?

To nic innego jak element instalacji grzewczej, który wykorzystywany jest do ogrzewania budynku (tj. mieszkań, domów czy biur). od kilku lat Od kilku cieszą się one coraz większym uznaniem wśród ludzi i są chętnie wybierane. Wszystko za sprawą wysokiej energooszczędności oraz niskich kosztów eksploatacji. Wygoda użytkowania i posiadane funkcjonalności sprawiają, że wewnątrz budynku często pojawiają się pompy ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Warto zdać sobie z tego sprawę, że na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Wybór idealnego rozwiązania powinien być zatem dobrze przemyślany. Wybierając pompy ciepła musisz wiedzieć, że są dostępne co najmniej trzy, główne rodzaje (w zależności od źródła ciepła):

  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła,
  • powietrzne pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła dzieli się z kolei na kolejne rodzaje. Mianowicie:

  • pompa ciepła typu monoblok,
  • powietrzna pompa ciepła typu split.

Musisz wiedzieć, że pompa ciepła może być zamontowana zarówno w nowopowstałym budynku, jak i w przypadku jego modernizowania. Co więcej możliwe jest zamontowanie wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz budynku. Miejsce instalacji centralnego ogrzewania powinno być jednak dobrane do specyfikacji budynku i jego potrzeb oraz możliwości. Nie zapomnij o dokonywaniu corocznych kontroli szczelności, która jest ważna przy wytwarzaniu energii cieplnej.

Pompa ciepła typu split

Pompa split to urządzenie, w którym zamontowany jest skraplacz (wymiennik ciepła). Umieszczony jest on w przestrzeni jednostki wewnętrznej (instalowanej wewnątrz budynku) Z kolei parownik, sprężarka, zawór rozprężny zlokalizowane są w jednostce zewnętrznej. Charakterystyka tej pompy ciepła sprawia, że układ chłodniczy jest rozdzielony na dwie jednostki.

Co wyróżnia pompę ciepła typu split?

Z pompami ciepła split wiąże się łatwa budowa i duża popularność. Ich cechą wyróżniającą jest to, że układ chłodniczy jest podzielony na dwa segmenty, co sprawia, że pojawia się minimalne ryzyko nieszczelności. W tym celu konieczne jest wykonywanie regularnych kontroli szczelności regularnie. Co więcej – w przypadku tych pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW konieczne jest prowadzenie karty produktu i obowiązek regularnego kontrolowania szczelności przez wykwalifikowanego pracownika.

Zalety i wady pompy split

Elementy w układach typu split są połączone przewodami, którymi krąży czynnik chłodniczy. W uwagi na ten właśnie fakt montaż i trudności są kwestią indywidualną. Zanim nastąpi połączenie i montaż urządzenia powinieneś dobrze wybrać miejsce instalacji . Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać zalety pompy ciepła.

Pompa ciepła monoblok

Zastanawiasz się, co wyróżnia pompy powietrzne monoblok? W tym przypadku cały układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie. Nie tylko jest on tak produkowany, ale także elementy są fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym, co wpływa na większą szczelność i trwałość produktu.

Czym jest i jak działa?

Wyróżnia się monobloki wewnętrzne i zewnętrzne. W przypadku pierwszego – pompa i zasobnik na wodę są zamontowane wewnątrz domu. Z kolei strumienie powietrza zasysanego i odprowadzanego po schłodzeniu są wyprowadzane kanałami na zewnątrz. Z kolei drugi typ przeznaczony jest do ustawienia na gruncie przy ścianie domu lub w dogodnym miejscu na posesji. Wyróżnia je wyłącznie hermetycznie zamknięty układ chłodniczy.

Wady i zalety pompy monoblok

Musisz wiedzieć, że specyfika budowy tych pomp sprawia, że monobloki są dobrze zaizolowane. To wpływa zatem na dobre wyciszenie odgłosów pracy urządzenia. Dzięki temu pompa typu mono9blok gwarantuje większy komfort i wygodę użytkowania. Ten rodzaj pomp ciepła przeznaczony jest do instalowania w domu lub poza nim.

Porównanie pomp ciepła

Pompy typu monoblok, ale także pompa ciepła split są często wybieranym rozwiązaniem z uwagi na swoją trwałość i niskie koszty eksploatacji. Ważne jest, że oba rodzaje mogą pracować bardzo efektywnie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rozwiązanie spotykane w układach typu monoblok (tj. hermetyczny układ ) czy też nie – odpowiednia dbałość i troska o elementy konstrukcji wpłyną na trwałość i żywotność produktu.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła powinien być podyktowany nie tylko preferencjami osobistymi, ale także specyfikacją domu. W tym celu warto omówić ten temat z doświadczoną osobą.

Co lepsza – monoblok czy split?

Fachowa pomoc przy wyborze idealnej pompy przełoży się m.in.: na komfort i wygodę, ale także na funkcjonalność urządzenia i rachunki za ogrzewanie.

Czym różnią się oba rodzaje?

Musisz wiedzieć, że pompy nie różnią się drastycznie. Jednak ich indywidualne cechy powinny być brane pod uwagę przy wyborze i zakupach.

Wybór pompy ciepła

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że powietrzne pompy ciepła czerpią energię cieplną z powietrza. Ich zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń lub całych budynków, a także ogrzewanie wody użytkowej. Choć wydaje się to proces łatwy, to cały proces i konwersja energii zawartej w powietrzu zewnętrznym na energię do ogrzewania następuje w wielu etapach. Aby przygotowywania ciepłej wody użytkowej, odpowiednie dogrzanie pomieszczeń i co ważne – zadbanie o swoje rachunki były zadowalające musisz dobrze zastanowić się i wybrać pompy ciepła typu split czy monoblok.

Pompa ciepła a przestrzeń w domu

Pompa ciepła może być zamontowana zarówno całkowicie na zewnątrz, jak i także wewnątrz budynku. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być omówiony z ekipą montażową i dopasowany do wymogów konkretnego urządzenia i jego specyfikacji. Wszystko po to, aby pompa ciepła była w pełni funkcjonalna i w 100% spełniała swoje przeznaczenie.

Gdzie ulokować pompę ciepła?

Zatem zastanawiasz się, gdzie zamontować pompę? Może ona się znaleźć w piwnicy, holu, pomieszczeniu gospodarczym, czy nawet w schowku pod schodami albo części strychu. Ważne, aby z miejscu wybranym było wystarczająco dużo miejsca, tak aby zmieściła się ona wraz ze współpracującą z nią instalacją.

Jak zamontować pompę ciepła?

Zarówno w przypadku pomp typu monoblok, jak i split dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że pompy ciepła powietrze woda zostały poprawnie zamontowane. Oprócz tego musisz zadbać także o ich kondycję i eksploatację, co oznacza, że konieczne będzie odbywanie regularnych kontroli szczelności, celem sprawdzenia funkcjonalności pomp ciepła.

Zalety posiadania pompy ciepła

Szeroka gama produktów sprawia, że każdy znajdzie rodzaj pompy idealny dla siebie. Musisz wiedzieć, że pompy ciepła powietrze woda mogą być jedno- (typ monoblok) lub dwuelementowe (typu split). Jednak w obu przypadkach zasilanie elektryczne z instalacji fotowoltaicznej będzie sprawdzało się doskonale.

Podsumowanie

Wybór idealnej pompy ciepła ma ogromne znaczenie dla komfortu i wygody. Dlatego jeśli jesteś na etapie kupna tych urządzeń musisz dobrze poznać specyfikację i rodzaje pomp. Tylko w ten sposób dowiesz się, czy pompa typu monoblok czy split jest lepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego domu.

 

Przeczytaj również na blogu:

Czy pompa ciepła powietrze/woda jest głośna?

Recent Posts
pompy ciepła japońskie, pompy ciepła z najdłuższa gwarancjąpompa ciepła zasilanie trójfazowe