Jaka pompa ciepła do domu 130m2 będzie odpowiednia?

 In Publikacje

Przyjemna i komfortowa atmosfera w domu to nie tylko meble, styl wykończenia czy domownicy. To także odpowiednia temperatura, która wpływa na jakość naszego funkcjonowania. Nie jest zaskoczeniem więc, że każdy z nas chce mieć niezawodne ogrzewanie domu. Jednak wybór i znalezienie odpowiedniego sprzętu może stać się wyzwaniem. Zobacz, jaka pompa ciepła do domu 130m2 będzie odpowiednia i wybierz wariant idealny na taką powierzchnię.

Spis treści

Energooszczędny dom

Jak dobrać moc pompy ciepła do domu?

Dobór mocy pompy ciepła

Dom 130 m2 – jakie zapotrzebowanie?

Jakie są koszty pompy ciepła?

Jak obliczyć koszty?

Montaż pompy ciepła

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

O czym należy pamiętać?

Podsumowanie

Energooszczędny dom

Choć analizy rynku wskazują, że średnia powierzchnia domów stale maleje, to mimo to każdemu z nas zależy na jednym. Mianowicie energooszczędny, a równocześnie skuteczny sposób ogrzewania domu. Właśnie dlatego coraz częściej i chętniej sięgamy po energooszczędne źródła ciepła do domu, a mianowicie pompy ciepła.

Jak dobrać moc pompy ciepła do domu?

Istotne pytanie, czyli jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do takiej powierzchni domu, powinno być jednym z najważniejszych elementów podczas wyboru pomp ciepła. Niesamowicie ważne jest, aby tak dobrać pompę ciepła do wymagań i wielkości budynku, aby była ona w stanie zapewnić w nim odpowiednią ilość ciepła. Tylko w ten sposób Twoje potrzeby zostaną w pełni zrealizowane przy rozsądnych cenach za ogrzewanie domu.

Dobór mocy pompy ciepła

Wykorzystanie pompy ciepła staje się ostatnio bardzo popularne. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać ciepło w każdym pomieszczeniu, ale także ciepłą wodę użytkową. Warto postawić na wydajne urządzenie, które spełni wszelkie oczekiwania i pozwoli cieszyć się odpowiednim komfortem. Właśnie dlatego, decydując się na pompę ciepła należy dobrać jej moc. Pompa ciepła do domu jest skuteczna i gwarantuje optymalną temperaturę danego budynku, tylko wtedy, gdy będzie dobrze dobrana.

Dom 130 m2 – jakie zapotrzebowanie?

Jeśli zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać, musisz wziąć pod lupę kilka cennych wskazówek, które sprawią, że oferty pomp ciepła staną się bardziej przejrzyste. Mianowicie kluczowe jest średnie roczne użycie wody przez domowników (przy założeniu, że pompa ciepła ma także dbać o temperaturę ciepłej wody użytkowej). Ważne będą preferencje domowników co do wysokości temperatur w pomieszczeniach. Także kluczowe mogą okazać się średnie roczne temperatury, jakie pokazuje Twoje środowisko naturalne i lokalizacja domu.

Jakie są koszty pompy ciepła?

Pompa ciepła do twojego domu 130 m2 to nie tylko urządzenie by ogrzewać dom, ale także zrealizować preferencje domowników co do temperatury. Zakup pompy ciepła z montażem to koszt rzędu około 30 – 45 tysięcy zł. Jednak montując pompy ciepła do domu 130 m2 możesz starać się o dotację, co znacząco obniży całkowity koszt pompy ciepła.

Jak obliczyć koszty?

Nie jest tajemnicą, że koszty montażu pompy grzewczej do domu mogą wydawać się dla niektórych zbyt wysokie, a niekiedy nawet nieosiągalne. Warto jednak nie rezygnować z tego pomysłu i na spokojnie przeanalizować wszelkie koszty związane z instalacją, ale także potencjalne późniejsze oszczędności. Przede wszystkim moc urządzenia, niezbędne akcesoria i narzędzia, ale także zadana temperatura będą wpływać na koszt instalacji. Do obliczeń warto także dodać ekipę monterską, która w profesjonalny sposób zamontuje urządzenia.

Montaż pompy ciepła

Jeśli chcesz zamontować w domu pompę do ogrzania pomieszczeń i wody, dobrze, abyś skorzystał z profesjonalnej pomocy ekip montujących tego typu urządzenia. Dlaczego? Ponieważ zapotrzebowanie na informacje i umiejętności w tym wypadku jest kluczem do sukcesu i poprawnego działania maszyny. Dlatego jeśli nie zajmujesz się tym profesjonalnie i nie posiadasz umiejętności, aby zamontować pompę ciepła, to nie podejmuj się samodzielnie tego zadania.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Moc pompy ciepła do domu zależy mi.in. od powierzchni do ogrzania, preferencji domowników, ale także istotne będzie roczne zużycie wody. Dzięki temu pompa ciepła do domu 130m2 będzie produkowała energię cieplną w odpowiedniej ilości. Już na etapie wyboru pompy ciepła do domu 130m2 kluczem do jej skuteczności będzie oszacowanie rocznego zużycia i zapotrzebowania energii. Tylko w ten sposób dobrze dobierzesz pompę ciepła do Twojego domu.

O czym należy pamiętać?

Instalatorzy pomp ciepła stosują uniwersalny wzór, który ma na celu pomóc przy wyborze pompy ciepła do domu. Polega ono na przemnożeniu powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na energię. Wzór ten zakłada, że moc grzewcza równa 6,5 kW powinna wystarczyć, aby ogrzać budynek.

Podsumowanie

Pompy ciepła są popularnymi w ostatnim czasie rozwiązaniami w domach. Dzięki nim nie tylko zapewnisz sobie o wiele lepszy komfort, ale również zmniejszysz rachunki za ogrzewanie. Jednak kluczowe jest odpowiednie dobranie maszyn do twoich preferencji i wymagań budynku.

Przeczytaj

 

Polecane wpisy na blogu:

Recent Posts