Publikacje

Jaką pompę ciepła do domu wybrać? Gruntową czy powietrzną?


Poniżej została dokonana analiza porównawcza pomp gruntowych i powietrznych w oparciu o kilka ważnych kryteriów naszym zdaniem istotnych, mających wpływ na dokonanie właściwego wyboru czy lepsza będzie pompa ciepła gruntowa czy powietrzna pompa ciepła. Po tym artykule decyzja, którą pompę ciepła wybrać będzie łatwiejsza.

Jaką pompę ciepłą wybrać? Pompy ciepła jak wybrać i czym się kierować

Pompy gruntowe są efektywniejsze niż powietrzne pompy ciepła, jednak w zależności od temperatur zewnętrznych w okresach grzewczych, różnice w kosztach eksploatacyjnych mogą wahać się od kilkudziesięciu procent podczas bardzo mroźnych zim i do tylko 15-20% podczas zim łagodnych. Im niższa temperatura, tym bardziej zauważalne są różnice w zużyciu prądu w pompach ciepła.

Pamiętajmy, że pompa ciepła może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania, ale również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przy niskich temperaturach na zewnątrz ciepłej wody użytkowej może generować znaczne dodatkowe koszty.

Pompy ciepła – ceny instalacji

Koszt gruntowej pompy ciepła jest wyższy od pomp powietrznych, gdyż wymagane jest wykonanie prac ziemnych lub odwiertów.

W przypadku, gdy ze względu na budowę geologiczną terenu pod działką znajdują się lite skały, a nie glina lub piasek, koszty odwiertów wahają się od 100 zł za mb do nawet 140 zł za mb. Takie ceny gruntowych pomp ciepła bardzo podwyższają koszt całej inwestycji i sprawiają, że powietrzna pompa ciepła jest tańsza w montażu.

Montaż pomp powietrznych jest stosunkowo prosty, szybki i nie wymaga wykonywania prac ziemnych, dlatego koszty instalacji takiej pompy są niższe od ceny z montażem pomp ciepła gruntowych. Jednak gruntowa pompa ciepła ma inne zalety.

Łatwość serwisu

Ze względu na fakt, że najważniejszy element pomp powietrznych znajduje się na zewnątrz budynku, w przypadku konieczności diagnozy awarii w niskich temperaturach zewnętrznych bardzo często nie jest możliwe dokonanie diagnozy podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Nierzadko konieczne może być przetransportowanie tego elementu pompy powietrznej do warsztatu w celu dokonania naprawy.

W przypadku pomp gruntowych wszystkie elementy pompy (oprócz dolnego wymiennika) znajdują się wewnątrz budynku. To umożliwia łatwy dostęp do urządzenia niezależnie od warunków zewnętrznych i dokonanie diagnozy problemu wraz z naprawą.

Trwałość pompy ciepła

Ogromną przewagą pomp gruntowych, o czym niewiele osób wie, jest ich znacznie większa żywotność w porównaniu do pomp powietrznych. Wynika to z faktu, że w gruncie znajduje się stosunkowo wysoka temperatura. To sprawia, że pompa pracuje stabilniej i nie musi wykonywać tak trudnej pracy, przez co wszystkie jej elementy zużywają się w mniejszym stopniu niż w przypadku pompy powietrznej.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż serce powietrznej pompy ciepła, czyli jednostka zewnętrzna, znajduje się na zewnątrz budynku. Wówczas jej elektronika jest narażona na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych – niskich temperatur czy wysokiej wilgotności, co rzecz jasna ma wpływ na jej mniejszą żywotność. Z kolei w pompie gruntowej wszystkie jej elektroniczne elementy znajdują się wewnątrz budynku.

Pompa ciepła jaką wybrać?

Podczas wybierania pompy do domu zawsze należy zwrócić uwagę na renomę producenta i firmy instalacyjnej. Na szybko rozwijającym się rynku pomp ciepła w ostatnim czasie pojawiło się bardzo wielu producentów, jednak niewiele firm posiada wieloletnie doświadczenie i tzw. know-how. Często wiele kluczowych elementów pompy kupowanych jest przez firmy od innych znanych producentów i sprzedawanych pod swoją marką, znaną nie z produkcji pomp ciepła, lecz np. z produkcji kotłów gazowych.

Mam nadzieję, że artykuł pozwoli wam już rozwiązać problem z wyborem „pompa ciepła gruntowa czy powietrzna”. Analizując powyższe dane znacznie łatwiej podjać decyzję, którą pompę ciepła wybrać.

Przeczytaj artykuły na blogu:

Zacznij oszczędzać
zamów bezpłatną wycenę