Jak wykorzystać nadwyżkę z fotowoltaiki?

 In Publikacje

Jeżeli jesteś posiadaczem paneli słonecznych lub planujesz zamontować panele słoneczne na dachu swojego domu, z pewnością zastanawiasz się co zrobić z powstającą nadwyżką energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii w trakcie ciepłych pór roku, kiedy produkcja nie pokrywa się z zapotrzebowaniem energetycznym na utrzymanie gospodarstwa domowego. Istnieją sposoby na wykorzystanie nadwyżki energii z paneli słonecznych, która nie zostaje na bieżąco wykorzystana. Jak wykorzystać nadwyżkę z fotowoltaiki? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Jak sprzedać prąd z fotowoltaiki?
  • Domowe sposoby na nadwyżkę prądu
  • Sposoby na nadwyżki energii fotowoltaicznej
  • Jak rozlicza się prąd z fotowoltaiki?

We wpisie dowiesz się, jak sprzedać prąd z fotowoltaiki, jakie są domowe sposoby na nadwyżkę prądu. Poznasz także inne sposoby na nadwyżkę energii z fotowoltaiki i dowiesz się jak rozlicza się prąd z fotowoltaiki.

Jak sprzedać prąd z fotowoltaiki?

Pojęcie sprzedaży prądu z paneli fotowoltaicznych, nie jest do końca zgodne z prawdą. Oficjalnie osoba produkująca i konsumująca energię elektyczną, nie może czerpać materialnych korzyści, które pochodzą ze sprzedaży wytworzonej energii. Jednak istnieje proste rozwiązanie pozwalające na “przechowanie” nadwyżki energii, wyprodukowanej przez domową elektrownię słoneczną. Polega on na przekazaniu zbędnej energii do sieci operatora i jej ponownego pobrania, w momencie większego zapotrzebowania na energię elektryczną np. w okresie jesienno-zimowym. Pobranie energii z elektrycznej od operatora, po jej uprzednim magazynowaniu, wiąże się ze znacznym obniżeniem ceny. Upust jest uzależniony od wielkości naszej instalacji, oraz ilości wyprodukowanej nadwyżki. Aby mieć możliwość magazynowania i odzyskiwania energii słonecznej przez operatora, niezbędna jest instalacja elektryczna z podłączeniem do sieci. Utrata magazynowanej energii plasuje się na poziomie 20-30%, co nadal jest bardzo opłacalne, i umożliwia większą oszczędność w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego.

Domowe sposoby na nadwyżkę prądu

Panele słoneczne produkują największą ilość energii w godzinach południowych, w trakcie trwania letnich pór roku. Zużycie wyprodukowanej energii jest uzależnione od przyzwyczajeń domowników, ilości mieszkańców, oraz rodzaju innych urządzeń stosowanych na terenie budynku. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie funkcjonalności budynku, z uwzględnieniem zużycia prądu przy produkcji energii z paneli fotowoltaicznych. Dobrym sposobem jest zastosowanie klimatyzacji zdalnej, która ochłodzi pomieszczenia za pomocą energii słonecznej, bezpośrednio przed powrotem do domu. Fotowoltaika to także dobry pomysł, jeżeli myślimy o zamontowaniu pompy ciepła. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej wzrasta opłacalność pracy pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Nadwyżki energii można wykorzystać zimą np. do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła może także na bieżąco pobierać energię w celu ogrzewania pomieszczeń, a nadmiar energii może być gromadzony w osobnym zbiorniku wody.

Sposoby na nadwyżki energii fotowoltaicznej

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem na optymalne wykorzystanie energii słonecznej, jest precyzyjne dopasowanie domowego zużycia prądu, do ilości wyprodukowanej energii. W domach prywatnych warto wykorzystać energię do ogrzania wody, podgrzania powietrza lub ochłodzenia pomieszczeń latem. Część nadwyżek z fotowoltaiki zimą, może zużyć także zamontowana pompa ciepła. Nieco mniej opłacalnym lecz wciąż ekonomicznym sposobem, jest net-metering, czyli wspomniane już przekazanie nadwyżki energii do operatora i odebranie jej w korzystniejszym dla nas okresie. Innym rozwiązaniem może być magazynowanie zbędnej energii w akumulatorach. Ze względu na brak finansowania tego sposobu przechowywania energii, jest to sposób najmniej opłacalny.

Jak rozlicza się prąd z fotowoltaiki?

Jako prosument mamy 365 dni na rozliczenie wyprodukowanej nadwyżki energii, od momentu wprowadzenia jej do sieci operatora. Energia zostaje dostarczona automatycznie w momencie, gdy system nie nadążą z dostarczaniem niezbędnej ilośic energii do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Do bieżącego zasobu, dodawany jest prąd pobierany spoza prądu solarnego. Rozliczenie za pobraną ilość energii, następuje w pod koniec okresu rozliczeniowego. Uwzględnia różnice w energii oddanej i pobranej z sieci.

Przeczytaj również na blogu:

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Recent Posts