Panele słoneczne dają wiele korzyści i są rozwiązaniem przede wszystkim ekonomicznym. To stabilna i ekologiczna inwestycja, która nie zanieczyszcza środowiska, i jednocześnie obniża koszta utrzymanie twojego gospodarstwa domowego. Domowa elektrownia przetwarzająca światło słoneczne na prąd, potrzebuje odpowiedniego wsparcia w postaci innych urządzeń grzewczych. Jaki piec do fotowoltaiki? Wyjaśniamy.
Spis treści:
We wpisie dowiesz się, dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne, jakie są zalety fotowoltaiki, jaki piec wybrać do fotowoltaiki oraz czym jest piec elektryczny.
Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w panele fotowoltaiczne jest fakt, że energia słoneczna to odnawialne i zrównoważone źródła energii. Stały dostęp do światła słonecznego, jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne nawet dużego gospodarstwa domowego. Fotowoltaika to także ekologiczne rozwiązanie bez narażania środowiska, sprzyjające utrzymaniu jego stabilnego stanu dla przyszłych pokoleń. Jest to czyste źródło energii nie emitujace zniczyszceń, której nadmiar możesz w dowolnym momencie oddać, i wykorzystać kiedy będziesz tego potrzebował. Panele fotowoltaiczne to także bezgłośny pobór energii, który nie powoduje nadmiernego hałasu będącego źródłem dyskomfortu życia. To idealne rozwiązanie nie tylko do domów prywatnych, ale także do obszarów miejskich.
Własna elektrownia słoneczna to całkowita niezależność energetyczna, która jest marzeniem wielu współczesnych inwestorów. Produkowanie własnego prądu i uzyskana autonomia, pozwalają na samowystarczalność energetyczną i realne odciążenie domowego budżetu. Panele słoneczne są także bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane, co pozwala oszczędzać twój cenny czas. Bezawaryjna, wieloletnia praca paneli słonecznych, nie wymaga ingerencji właściciela w działanie całego układu. Panele cechuje długi czas eksploatacji, w ciągu którego, ich wydajność jest utrzymywana na tym samym poziomie. Fotowoltaika to system całoroczny a nadmiar energii wytworzony przez panele można przekazać do zewnętrznej sieci, i odebrać w okresie większego zapotrzebowania na energię.
Instalacje fotowoltaiczne mają najczęściej moc do 10kWp, co dla polskich warunków pogodowych oznacza 10.000 kWh energii w skali roku. Zużycie energii w przeciętnej wielkości gospodarstwie domowym, mieści się w przedziale 3000 kWh rocznie. Oznacza to, że pozostałą energię słoneczną można przeznaczyć na ogrzewanie domu, przy wykorzystaniu pompy ciepła lub kotła elektrycznego. Pompa ciepła zużywa mniej energii niż kocioł elektryczny, jednak wiąże się z nieco wyższym kosztem instalacji. Dobrym wyborem do budynków już istniejących lub starszego typu budownictwa będzie zastosowanie kotła elektrycznego, który może stać się dodatkowym źródłem ciepła, bez kosztownej modernizacji całej instalacji grzewczej. Z kolei energooszczędne budownictwo cechuje się niskim zapotrzebowaniem na ogrzewanie co powoduje, że kocioł może być bardzo tanim źródłem ciepła.
Piec elektryczny jest dobrą alternatywą dla kotła zasilanego paliwem gazowym, ciekłym lub stałym. Jest wygodniejszy w użytkowaniu i nie wymaga przygotowywania materiału opałowego. W związku z tym odpadają koszty przechowywania i zakupu materiałów, co jest sporym ułatwieniem dla domowników. Piec elektryczny to niewielkich rozmiarów urządzenie, które nie posiada zbiornika, lecz może z nimi współpracować. Jest to forma ogrzewania polecana szczególnie dla mniejszych inwestycji oraz domowników, którzy nie mają czasu i miejsca na przygotowywanie opału. Wyróżniamy piece elektryczne dwufunkcyjne, akumulacyjne i piece elektryczne CO. Piec dwufunkcyjny służy do ogrzewania powietrza oraz wody, zazwyczaj jest wyposażony w zasobnik wody. Piec akumulacyjny działa w cyklu ładowania i rozładowywania, podczas których magazynuje ciepło pochodzące z energii elektrycznej. Piec elektryczny CO posiada jedną lub więcej grzałek, które pełnią funkcję źródła ciepła.
Polecane wpisy na blogu:
kontakt@grupaeneco.pl