Ogrzewanie płaszczyznowe – dlaczego warto?

Ogrzewanie płaszczyznowe to system niskotemperaturowy, który cechuje się niewielkimi kosztami eksploatacji. Przeciwdziała ono utracie ciepła w pomieszczeniu i ogranicza zjawisko konwekcji Ogrzewanie podłogowe rozpowszechniło się wśród inwestorów planujących budowę nowych inwestycji budowlanych – nie bez powodu. Ogrzewanie podłogowe lub ścienne, to wysoki komfort użytkowania, a w połączeniu z gruntową lub powietrzną pompą ciepła, daje niskie koszty eksploatacji systemu. Dostępne w naszej ofercie produkty austriackiej firmy Herz, cechują się niezawodnym działaniem, ekonomicznością i wysoką jakością wykonania. Ogrzewanie płaszczyznowe – dlaczego warto? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Ogrzewanie podłogowe
  • Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne
  • Grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe?
  • Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie płaszczyznowe?

We wpisie dowiesz się, czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie ścienne, czy bardziej opłaca się montaż klasycznych grzejników czy ogrzewania płaszczyznowego, oraz jakie korzyści wiążą się z montażem ogrzewania płaszczyznowego.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to jedno z najpopularniejszych typów ogrzewania. Jego montaż odbywa się przy użyciu przewodów, mat i folii grzewczej. Elementy ogrzewania podłogowego mogą znajdować się bezpośrednio pod posadzką lub pod cienką warstwą betonu. Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze funkcjonuje wraz z gruntową i powietrzną pompą ciepła. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne ogrzanie pomieszczenia, dzięki czemu, uzyskujemy ciepłą powierzchnię całej podłogi. Energia cieplna jest dostarczana i rozprowadzana po całej powierzchni podłogi, co sprawia, że uzyskujemy pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Wyższa temperatura otoczenia w okolicy stóp, a niższa w okolicy ramion i głowy, jest bardziej komfortowa dla użytkownika.

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne

Ogrzewanie ścienne znajduje wykorzystanie wszędzie tam, gdzie z niezależnych przyczyn nie można zamontować ogrzewania podłogowego. Powodem mogą być znajdujące się w pomieszczeniach posadzki o wysokiej wartości historycznej, lub w przypadku, gdy samo ogrzewanie podłogowe nie jest wystarczające, aby zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Ogrzewanie ścienne może być montowane zarówno na ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Podczas projektowania przebiegu ogrzewania, należy uwzględnić umeblowanie pomieszczenia – ściany, na których będą znajdować się regały, należy wykluczyć z ogrzewania ściennego. Mogą one utrudniać równomierne rozprzestrzenianie ciepła po pomieszczeniu.

Grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe?

Różnica między ogrzewaniem przestrzeni klasycznymi grzejnikami, a ogrzewaniem płaszczyznowym, polega przede wszystkim na różnej emisji ciepła. Klasyczne grzejniki powodują ruch powietrza – nazywany konwekcją, który polega na ogrzaniu powietrza w jednym miejscu i przemieszczania go w pozostałe części pokoju. Ogrzewanie płaszczyznowe oddaje energię cieplną poprzez promieniowanie, które powoduje poruszanie się ogrzanego powietrza, w kierunku z dołu do góry. Pionowy rozkład temperatury, jest bardziej przyjazny dla organizmu i pomaga łatwiej utrzymywać stałą ciepłotę ciała. Użytkownik ogrzewania podłogowego może odczuwać komfort poruszania się po podłodze boso – nawet w przypadku, gdy posadzka jest wykonana z płytek.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie płaszczyznowe?

Oto kilka powodów, dla których ogrzewanie podłogowo-ścienne, jest najlepszym rozwiązaniem do ogrzewania przestrzeni mieszkalnej:
zapewnia optymalny rozkład ciepła w całym lokalu:

  • niewidoczny montaż nie zaburza walorów estetycznych pomieszczenia
  • jest to typ ogrzewania niskotemperaturowego, które nie wymaga dużego nakładu energii
  • ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia najniższy koszt wykorzystywania pompy ciepła
  • gwarantuje wyższy komfort odczuwania temperatury, niż w przypadku klasycznych grzejników
  • ogrzewanie płaszczyznowe cechuje się powolnym procesem stygnięcia, co sprawia, że po jego wyłączeniu temperatura otoczenia wolniej spada
  • ogrzewanie podłogowe to bardzo dobre wyjście dla alergików, ponieważ ograniczony ruch powietrza nie unosi alergenów po pomieszczeniu
Najnowsze wpisy