GRUNTOWE POMPY CIEPŁA

Przekonaj się, że korzystanie z energii znajdującej się w ziemi jest bardzo oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem grzewczym.

Gruntowe pompy ciepła

Energię geotermalną niskich temperatur można w prosty sposób wykorzystać do ogrzewania domu poprzez zastosowanie gruntowej pompy ciepła. Działanie pompy ciepła można porównać do pobierania wody ze studni. W trakcie pompowania wody „podnosimy” ją, czyli przenosimy ze stanu o niższej energii, do poziomu ogrodu, czyli stanu o wyższej energii. W przypadku pompy ciepła, potrzebna nam do tego będzie energia elektryczna. Gruntowe pompy ciepła są znacznie bardziej efektywne, a co się z tym wiąże tańsze w eksploatacji niż powietrzne pompy ciepła. Posiadają one ogromny bufor ciepła w postaci energii zgromadzonej w gruncie. W przypadku niskich temperatur na zewnątrz budynku temperatura dolnego źródła wynosi kilka stopni zamiast minus kilkunastu stopni w przypadku gdy stosujemy pompę powietrzną. Przekłada się to na wyjątkowo efektywne działanie tego typu pomp.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą pomp ciepła. Mamy 5 oddziałów w południowej Polsce, w których wyszkoleni pracownicy chętnie udzielą wyczerpujących wyjaśnień na temat gruntowych pomp ciepła. Działamy w takich rejonach jak: Śląsk (Gliwice, Rybnik, Katowice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Tychy, Pszczyna, Żywiec, Bielsko-Biała), Małopolska (Kraków, Tarnów, Nowy Targ, Nowy Sącz), Świętokrzyskie (Kielce, Busko – Zdrój, Sandomierz, Skarżysko Kamienna), Podkarpackie (Rzeszów, Krosno, Jasło, Dębica, Sanok, Przemyśl).

Uszczuplające się kopalniane źródła energii oraz stale rosnące ceny gazu, węgla czy oleju opałowego, skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych źródeł energii, potrzebnych do ogrzania naszych domów. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie, jest energia geotermalna, ulokowana w ziemi.

Pompa ciepła Caliane

Gruntowa pompa ciepła Caliane działa w technologii bezpośredniego odparowania czynnika w gruncie.

Oznacza to że ten sam czynnik chłodniczy R410, który znajduje się w większości innych pomp ciepła wypełnia nie tylko pompę ciepła, lecz również dolny, zakopany w ziemi wymiennik pionowy bądź poziomy. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z gruntu co doprowadza do jego parowania i przemiany fazowej z ciekłej w gazową. Proces przemiany fazowej umożliwia pobranie z gruntu znacznie więcej energii z 1 m2 w danej jednostce czasu niż wymiennik glikolowy. Ponadto Ze względu na brak w tej pompie pompy obiegowej dolnego źródła oraz wymiennika pomiędzy dolnym źródłem a pompą ciepła oraz zastosowanie miedzianych rur zakopanych w ziemi zamiast rur z tworzywa sztucznego posiada rekordowe współczynniki SCOP (sezonowy współczynnik efektywności) przewyższajace glikolowe pompy gruntowe.

Co jest szczególnie ważne dla klienta, powierzchnia działki potrzebna do wyjątkowo efektywnego pobory ciepła z gruntu wynosi w zależności od stopnia izolacji domu około 80% powierzchni ogrzewanej!

Przykładowo dla domu o powierzchni 220 m2 potrzebujemy jedynie 130 m2 działki.

Dlaczego klienci wybierają spośród wielu naszych pomp właśnie Caliane?

01.

Mała powierzchnia działki potrzebna do rozłożenia wymiennika gruntowego.

02.

Bardzo wysoka sprawność pompy, co przekłąda się na rekordowo niskie koszty eksploatacji.

03.

Bardzo prosty, pozbawiony skomplikowanej elektroniki układ, łatwy i tani w serwisowaniu.

04.

Konkurencyjny cenowo ze względu na niskie koszty wykonania dolnego źródła pompy.

05.

Technologia sprawdzona, stosowana przez firmę SOFATH od ponad 35 lat.

06.

Nowoczesny design pompy.

07.

Najwyższa efektywność energetyczna z regulatorami A+++!

08.

Czynnik krążący w dolnym źródle nie podlega wymianie w przeciwieństwie do pomp glikolowych.

Pompa ciepła Termeo

Kolejna doskonała propozycja marki SOFATH. Tym razem prezentujemy model z serii Termeo.

Pompa gruntowa Termeo pobiera bezpośrednio energię cieplną znajdującą się w ziemi. Przenosi ciepło do wewnętrznej instalacji ogrzewania podłogowego budynku. Ponadto charakteryzuje się sporą efektywnością działania ze współczynnikiem COP do 4,74, a także posiada wymienniki płytowe ze stali nierdzewnej oraz zintegrowane naczynie wzbiorcze, pompy obiegowe i zawór przełączający c.o./c.w.u. Postaw na sprawdzone ogrzewanie domu, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo pieniędzy!

Dane techniczne

Pobierz plik PDF, aby dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas gruntowych pomp ciepła i poznać ich dane techniczne.

Masz jakieś pytania?

Jeśli interesuje Cię np. koszt gruntowej pompy ciepła, zapraszamy do kontaktu. Napisz lub zadzwoń do nas!
 • Pompy gruntowe różnią się od pomp powietrznych sposobem pozyskiwania energii, bowiem jak sama nazwa wskazuje, pompy gruntowe swoją energię pozyskują z gruntu, a powietrzne – z powietrza.

  Porównując te dwie technologie pomp ciepła trzeba zrozumieć, że efektywność działania pompy zależy głównie od dwóch czynników: temperatury dolnego źródła, a więc temperatury gruntu lub powietrza oraz od temperatury zasilania podłogówki bądź grzejników. Można więc powiedzieć, że im niższa jest różnica pomiędzy temperaturą dolnego źródła, a temperaturą zasilania obiegów grzewczych, tym pompa działa efektywniej. Ponadto im wyższa temperatura dolnego źródła i im niższa temperatura zasilania ogrzewania, tym wyższa efektywność działania pomp.

  Pompa powietrzna działa efektywnie, gdy temperatury na zewnątrz są stosunkowo wysokie (powyżej zera). Gdy temperatury spadają poniżej zera, efektywność działania pomp powietrznych znacznie spada i przy temperaturze zasilania 35 stopni Celsjusza wahają się od 3 do nawet 2. Z kolei przy wyższej temperaturze zasilania (np. 45 stopni Celsjusza) mogą, tak jak w przypadku grzejników, spaść do nawet 1, a więc mają efektywność porónywalną do grzałek.

  Warto zaznaczyć, że żadna pompa powietrzna nie może być jedynym źródłem energii w domu. Tego typu pompy zawsze posiadają wbudowane grzałki, które wspomagają ogrzewanie domu, gdy temperatura na zewnatrz znacząco spadnie.

  Gruntowe pompy ciepła posiadają ogromny bufor ciepła w postaci gruntu, z którego czerpią swoją energię i nawet gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -20C, działają efektywnie. Wszystko za sprawą wykorzystywania zakumulowanej energii z gruntu ze współczynnikiem efektywności ponad 4, czyli ponad 4 razy taniej od pomp powietrznych.

  W przypadku pomp gruntowych bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać długość wymiennika gruntowego. Często popełnianym błędem jest wykonanie zbyt krótkich odwiertów lub położenie zbyt mało rur w przypadku wymiennika poziomego. Nierzadko firmy wykonawcze niedowymiarowywują dolnych źródeł. Może to skutkować wysokimi kosztami eksplotacji lub nawet przemrożeniem gruntu, co z kolei prowadzi do wyłączenia pompy.

  Bardzo istotną sprawą, którą inwestor przed dokonaniem wyboru powinien wziąć pod uwagę, jest skomplikowana budowa i naszpikowanie elektroniką pomp powietrznych. Prawie wszyscy działający na polskim rynku producenci pomp powietrznych zrzucają na firmy instalacyjne obowiązek serwisowania pomp w okresach gwarancyjnych, zapewniając jedynie darmowe części zamienne. Biorąc pod uwagę fakt, że na polskim rynku tylko niewielka część firm instalacyjnych potrafi serwisować pompy powietrzne, zamontowanie takiej pompy tanio przez firmę instalacyjną, której celem jest jedynie zarobienie pieniędzy na sprzedaży, może skutkować pozostawieniem klienta z problemem niedziałającej pompy.

  Pompy gruntowe, ze względu na wyższą cenę niż pompy powietrzne, są rzadziej wybterane przez klientów – szczególnie wtedy, gdy budżet przeznaczony na wykonanie instalacji jest ograniczony. Klienci, którzy jednak zdecydują się na wyższy wydatek, przez wiele lat będą cieszyć się niskimi kosztami ogrzewania, bez względu na temperaturę zewnętrzną pod warunkiem, że instalacji dokona doświadczona firma.

 • Oddział Śląski

  ul. Toszecka 101/319
  44-100 Gliwice

  668 250 737
  slaskie@grupaeneco.pl

 • Oddział Małopolski

  ul. Krzywda 12A
  30-710 Kraków

  888 057 016
  malopolskie@grupaeneco.pl

 • Oddział Świętokrzyski

  ul. Partyzantów 22
  28-100 Busko-Zdrój

  603 244 353
  swietokrzyskie@grupaeneco.pl

 • Oddział Podkarpacki

  ul. Północna 279
  38-422 Krościenko Wyżne

  530 035 182
  podkarpackie@grupaeneco.pl

 • Oddział Beskidzki

  ul. Beskidzka 52a
  34-360 Milówka

  507 044 227
  beskidy@grupaeneco.pl