Jaka pompa ciepła do domu?

 In Publikacje

Pompy ciepła to ekologiczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, bowiem inwestycja w pompę ciepła bardzo szybko się zwraca. Jednocześnie stajemy się niezależni, dbamy o środowisko naturalne i mamy własne ogrzewanie. Do wyboru są różnorodne pompy ciepła, np. powietrze woda. Możemy je wykorzystać do ogrzania ciepłej wody użytkowej lub po prostu do ogrzewania domu. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb?

Spis treści:

  • Gruntowa pompa ciepła
  • Powietrzne pompy ciepła

Z wpisu dowiesz się, którą pompę warto wybrać w zależności od indywidualnych preferencji, a także jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną niskich temperatur do ogrzewania czterech kątów. Zasada działania tego typu urządzeń porównana może zostać do pobierania wody ze studni. Podczas pompowania wody, przenosimy ją ze stanu niższej energii do poziomu wyższej energii, czyli podnosimy ją do poziomu ogrodu. Mówiąc o pompie ciepła, trzeba wskazać, że potrzebna nam będzie do tego energia elektryczna. Gruntowe pompy są bardzo efektywne, dlatego są tańsze w eksploatacji niż powietrzny odpowiednik. Posiadają spory bufor energii cieplnej w postaci energii z gruntu. Nawet wtedy, gdy na zewnątrz są niskie temperatury, temperatura dolnego źródła wynosi kilka stopni zamiast minus kilkunastu stopni. To dlatego, gdy zależy nam na wysokiej efektywności, warto wybrać pompy typu gruntowego. Dzięki temu pompą ciepła ogrzejemy nasz dom i ciepłą wodę użytkową. To energooszczędny wariant, którego koszt jest wyższy, ale szybko się zwraca.

Powietrzne pompy

Alternatywą jest wybór powietrznych pomp ciepła. Jednostka zewnętrzna jest umieszczona na zewnątrz budynku. Posiada wentylator, kompresor oraz parownik. Powietrzne pompy są dobrym rozwiązaniem zarówno do domów nowych, jak i modernizowanych. Nie ma konieczności wykonywania prac ziemnych. Koszty eksploatacji są porównywalne do ogrzewania budynku gazem lub mogą być nieznacznie wyższe – w zależności od ogrzewania podłogowego czy wymiarów grzejników.

Przeczytaj również artykuły:

Recent Posts
gdzie-umiescic-pompe-ciepla