Powietrzne pompy ciepła – informacje ogólne

 In Publikacje

Powietrzne pompy ciepła już od kilku lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów budujących swój nowy dom lub modernizujących ten obecny. Skutecznie wypierają kotły na węgiel i ekogroszek, a nawet kotły gazowe. Do tego należą do grupy odnawialnych źródeł energii.

Wielu inwestorów, w podążaniu za sąsiadami, znajomymi i informacjami znalezionymi w internecie, również decyduje się na zakup pompy ciepła powietrze-woda. Niewiele jednak osób wie, jaka jest najodpowiedniejsza pompa powietrzna do ich domu i jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze. Wiele marketingowych chwytów ze strony nieuczciwych firm powoduje, że wybór po kilku miesiącach okazuje się nietrafiony, a rachunki za ogrzewanie są znacznie wyższe niż obiecywał instalator. Temperatura w domu nie może osiągnąć nawet 20 stopni Celsjusza, a przygotowanie ciepłej wody użytkowej, również nie działa poprawnie. Warto postawić na firmę, która wykonuje montaż pomp ciepła od wielu lat i zdobyła doświadczenie. Idealnie gdyby oferowała również serwis pomp ciepła.

Poniżej zebraliśmy garść wskazówek dla inwestorów rozważających zakup pompy ciepła powietrze-woda:

1. Jaką markę wybrać? Buderus, Panasonic, a może warto wybrać cieszącą się chyba najlepszą opinią na rynku pompę ciepła Zubadan firmy Mitsubishi?

japońskie pompy ciepła zagwarantująciepłą wodę i ogrzewanieWarto zdać sobie sprawę z tego, że żadna firma europejska oferująca powietrzne pompy ciepła nie jest producentem najważniejszego elementu pompy ciepła, czyli sprężarki. Firmy znane i specjalizujące się w kotłach gazowych jedynie składają pompy z elementów dostarczonych przez wielu różnych producentów. Jedne robią to lepiej, inne gorzej. Firmy produkujące sprężarki i prawie wszystkie inne elementy pompy w swoich fabrykach znajdują się w Japonii – Mitsubishi i Panasonic. Przedsiębiorstwa te również sprzedają swoje sprężarki europejskim producentom, a nierzadko też całe jednostki zewnętrzne, czyli najważniejsze elementy pompy. Jednak żadna firma produkująca sprężarki nie sprzedaje konkurentom najnowszych i najlepszych rozwiązań. Te technologie stosowane są jedynie w swoich pompach ciepła powietrznych. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając markę powietrznej pompy ciepła i decydując się na montaż pompy ciepła konkretnego producenta.

2. Gwarancja producenta

Nie zawsze tak jest, że im dłuższa gwarancja, tym lepszy produkt – o czym świadczy choćby przypadek samochodów Daewoo, które oferowały najdłuższe gwarancje na rynku, a mimo to nie wytrzymały konkurencji. Obecnie jednak czołowe firmy produkujące powietrzne pompy ciepła oferują 5-letnią gwarancję na jej wszystkie elementy. Warto ten czynnik wziąć pod uwagę, gdyż kupując powietrzną pompę ciepła o takiej gwarancji, można przynajmniej przez ten okres spać spokojnie. Ale czy na pewno?

3. Firma instalacyjna

pompy ciepła japońskie, pompy ciepła z najdłuższa gwarancjąWybór firmy instalacyjnej jest chyba najtrudniejszym wyborem, a na pewno najistotniejszym, biorąc pod uwagę fakt, że to na firmie instalacyjnej spoczywa obowiązek serwisowania powietrznych pomp ciepła przez okres gwarancyjny i pogwarancyjny. Producenci jedynie zapewniają cześci zamienne.

Podczas obserwowania rynku powietrznych pomp ciepła i również gruntowych pomp ciepła można zauważyć, że tylko niewielka liczba firm posiada kompetencje do diagnozowania i naprawy tych bardzo skomplikowanych, naszpikowanych elektroniką urządzeń. Zdecydowana większość firm instalatorskich oferujących pompy to te, które jeszcze niedawno specjalizowały się jedynie w wykonywaniu instalacji wod-kan., montażu korłów węglowych lub gazowych. Nie zdobyły jeszcze niezbędnej wiedzy i doświadczenia w zakresie powietrznych pomp ciepła. W przypadku zakupu pompy od takiej firmy, która najprowdopodobniej zaoferowała najniższą cenę sprzedaży, klient naraża się na poważne problemy. Nierzadko zdarza się, że takie przedsiębiorstwa instalatorskie w momencie pojawienia się problemu przestają odbierać telefony, a klient zmuszony jest szukać pomocy gdzie indziej. Taka pomoc kosztuje wówczas bardzo dużo. Instalacja pomp ciepła i wybór firmy powinny być dobrze przemyślane.

4. Z jakiego powodu powietrzne pompy ciepła Zubadan to optymalny wybór? Dlaczego powietrzne pompy ciepła Mitsubishi Zubadan mają tak doskonałe opinie?

  • Ponad 90 % elementów tej pompy produkowane jest przez Mitsubishi, dlatego firma ta jest ma prawie całkowitą kontrolę jakości na etapie produkcji.
  • Jako jedna z nielicznych firm udostępnia karty techniczne parametrów działania powietrznych pomp ciepła Mitsubishi w całym zakresie temperatur (nawet do -28 stopni Celsjusza).
  • Jako jedyna firma posiada wbudowaną kartę SD, która zapisuje przez okres 4 lat wszystkie najwazniejsze parametry działania pompy, co pozwala zoptymalizować jej pracę i szybko zdiagnozować ewentualne błędy.
  • Jako jedyna firma oficjalnie podaje w swojej dokumentacji, ze przewidywany czas trwałości powietrznych pomp ciepła Zubadan to 40000 motogodzin.
  • Powietrzne pompy ciepła Zubadan zawierają kilkadziesiąt unikalnych rozwiązań opatentowanych przez Mitsubishi.

5. Dlaczego powietrzne pompy ciepła Lizea są bardzo dobrą alternatywą dla klientów mniej wymagających?

  • Powietrzna pompa Sofath Lizea to najbardziej kompaktowe rozwiązanie wśród powietrznych pomp ciepła dostępnych na rynku. Wysokość powietrznej pompy ciepła wraz ze zbiornikiem CWU (przydatne do podgrzewania wody użytkowej) to jedynie 120 cm!
  • Pompa ciepła Lizea rozwiązuje problem efektywnego rozmrażania wymiennika.
  • Lizea to niezawodna jednostka zewnętrzna.
  • Tę pompę charakteryzuje doskonały stosunek ceny do jakości.

Przeczytaj również: Jaką pompę ciepła wybrać?

Przeczytaj również artykuł:

Recent Posts